PODSUMOWANIE DNIA  LICZBY PI

Dnia 14 marca (wtorek ) odchodziliśmy dzień liczby Pi.

W ramach obchodów tego święta odbyły się na auli  następujące imprezy :

  1. Wykład inauguracyjny „ Liczba PI przez wieki  ” poprowadził online p.dr Jerzy  Szczepański pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego   w Krakowie .Prowadzący  przedstawił na przestrzeni wieków sposoby przybliżenia liczby Pi, zastosowanie  w życiu codziennym, strony  internetowe z których warto korzystać .
  2. Konkurs „Milionerzy na wesoło dla klas 1”- uczniowie klasy 4 TI poprowadzili konkurs  opartym na kanwie  teleturnieju Milionerzy. Przedstawiciele klas pierwszych  odpowiadali na  pytania  w eliminacjach  .Po nich pojawiły się reklamy opracowane przez uczniów klasy 4TI. Następnie nastąpiła rozgrywka o milion. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzenia, a nagrodami nie były pieniądze tylko milion kalorii  (słodycze).
  3. Prezentacja „Znani i mniej znani a dzień liczby PI ”Prezentacja poświęcona  została osobom znanym lub mniej znanym związanym z dniem liczby Pi poprzez datę urodzin lub daty śmierci. Po ogólnej informacji dotyczącej liczby Pi zostały zaprezentowane   życiorysy, osiągnięcia naukowe, artystyczne np. polskiego matematyka Wacława Sierpińskiego,  fizyka Alberta Einsteina, generała Józefa Bema  czy piosenkarki Anny Jantar. Na koniec podano kilka ciekawostek o liczbie Pi oraz zaprezentowano wiersz polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej o liczbie PI.
  4. Omnibus ZST

Na zakończenie obchodów liczby Pi odbył się teleturniej OMNIBUS  ZST na kanwie teleturnieju Jeden z dziesięciu.

Jego uczestnikami byli przedstawiciele klas maturalnych:

  1. Oskar Jasiak kl.4I
  2. Weronika Chrzanowska kl.4A
  3. Dawid Barszcz kl4E
  4. Bartłomiej Huza kl4N
  5. Karol Dul kl4F
  6. Aleksandra Burza 4T

Po krótkim przestawieniu, uczestnicy odpowiadali na pytania w dwóch etapach. Do  finału dotarli  A. Burza, B. Huza  oraz D. Barszcz. Osobą która zdobyła najwięcej punktów  biorąc na siebie pytania  był Bartłomiej Huza, ale stracił ostatnią szansę.

Zwycięzcą – Omnibusem ZST  został z mniejszą ilością punktów ale z zachowaną szansą Dawid Barszcz uczeń klasy 4E

Uczestnicy, którzy wcześniej odpadli otrzymali upominki , natomiast

Dawid  Barszcz oraz Bartłomiej  Huza otrzymali nagrody.

Bardzo serdecznie gratulujemy, dziękujemy za udział w zabawie.

Oprócz imprez odbywających się na auli, uczniowie mogli brać udział   w loterii na korytarzu I piętra. Udzielający poprawnej odpowiedzi  na proste pytania z matematyki otrzymali drobne upominki wydrukowane na szkolnej drukarce 3D.

Organizatorzy:

Dorota Bartoń

Urszula Koryga

Marta Połomska-Skrabot

fot. Mateusz Król