ZST

Premiera "Hamleta" na Dni Otwarte w ZST

SONY DSC W ramach Dni Otwartych ZST na odwiedzających naszą szkołę gimnazjalistów czekało wiele atrakcji. Jedną z nich była inscenizacja „Hamleta” na podstawie sztuki Williama Szekspira, którą można było zobaczyć 21 i 22 marca bieżącego roku. Blisko godzinne, premierowe przedstawienie zagrane w języku angielskim było ukoronowaniem wielomiesięcznej pracy zespołu młodzieży naszej szkoły, pod kierownictwem p. Beaty Kotaś i p. Anny Fronc…

„Hamlet” w interpretacji ZST dość wiernie zachowuje fabułę oryginalnej sztuki Szekspira, chociaż  został  obrany z kwiecistego stylu nieprzyswajalnego dla współczesnego odbiorcy i pokazany w formie bardziej przyswajalnej dla  współczesnego ucznia, żyjącego w dobie kultury obrazkowej, streszczeń, skrótów i smsów. Jest to przede wszystkim opowieść o zemście młodego księcia Danii na wuju, który aby zostać królem zabija własnego brata, ojca Hamleta, a następnie poślubia królową wdowę. W sztuce odnaleźć można wiele aktualnych dziś problemów i emocji, takich jak chciwość, zdrada, żądza władzy, ból zawiedzionej miłości, ból po śmierci bliskich. Jest też odwieczne pytanie o sens życia i cierpienia na ziemi, obawa przed tym co czeka nas po śmierci, wyrażone w sławnym monologu ‘To be or not to be…”.

Poza oddaniem fabuły, zespołowi przyświecał jeszcze jeden cel:  dobra zabawa. Młodzież chciała poprzez własną interpretację wyrazić siebie. Postanowiliśmy przykładem samego Szekspira pomieszać tragedię z humorem. Wielkie słowa i treści mieszają się z gagami rodem z komedii slapstickowej. Przedstawienie miesza też współczesność z teraźniejszością, Hamlet w swoim monologu przykłada do skroni pistolet, ale zemsty dokonuje w tradycyjnym stylu – mieczem i zatrutym winem. Król Klaudiusz dba o formę na rowerku treningowym a dwór zabawia występem w stylu ‘gangnam style’, ale w przedstawieniu pojawiają się stroje z epoki, jest też tradycyjna korona i język przypominający zależności klasowe sprzed wieków.

Jesteśmy świadomi, jako zespół ze wszech miar amatorski, że przedstawienie w naszym wykonaniu nie wznosi się na wyżyny sztuki. Ale też nie o sztukę przez wielkie „S” tutaj chodziło. Chodziło o podjęcie wyzwania, stworzenie czegoś wspólnie, o wyzwolenie emocji,  o zabawę i w końcu o satysfakcję z doprowadzenia tak dużego projektu do udanego finału. Projektu, w którym udział brało w sumie ponad 30 osób. Mamy nadzieję, że premiera z 21 marca była takim właśnie udanym finałem. Wszystkim uczestnikom projektu organizatorzy pragną gorąco podziękować.

Aktorzy:
1.           Hamlet: Tomasz Kowal III TEAP
2.           Klaudiusz: Mateusz Banaś IITCHA
3.           Poloniusz: Piotr Majka III Fot
4.           Horacy: Marcin Wawrzon III TEAP
5.           Gertruda: Alicja Wróbel   II Tin
6.           Ofelia: Karolina Baran III Fot
7.           Laertes: Dawid Witusik kl. III Tin
8.           Bernardo: Damian Mleczko III Fot
9.           Duch: Sergiusz Rostek II TM
10.         Rosencrantz: Wojtek Kubisztal II TM
11.         Grabarz – Marcin Cieśla – II Tin
12.         Aktorka (królowa) – Alicja Mach III Fot
13.         Aktor  (król) – Hubert Szumlański III Fot
14.         Aktor (brat króla, zabójca)  – Adam Jarzębak kl III TSK
Aktorzy grający w roku szkolnym  2011/2012:

  1. Gertruda: Marta Zarzycka III Fot
  2. Horacy: Karol Bialik II TSK
  3. Rosencrantz: Kacper Korzeniowski II TSK

Zespół taneczny: Hubert Szumlański, Damian Mleczko, Mach Alicja, Kinga Stolarska, Paulina Baca, Natalia Drwal, Baulina Bogusz III Fot
Operatorzy dźwięku: Mateusz Kądziołka II TIN, Karol Kubacki I N, Maciej Turaj IV Tin
Sufler: Natalia Drwal
Dekoracje: Durlak Barbara, Kołodziej Katarzyna, Ogiela Karolina, Żak Magdalena, Olga Szablowska, Kaja Wardzała     I F, Kinga Stolarska, Paulina Baca III Fot,
Obsługa pozasceniczna: Aleksandra Legutko III Fot
Organizatorzy: mgr Beata Kotaś, mgr Anna Fronc, mgr Anna Damian (w roku szkolnym 2011/2012)