ZST

Seminarium „Polacy na Wschodzie”

DSC_1403Marzena Gawron oraz Sławomir Skowron nauczyciele Zespołu Szkół Technicznych im I. Mościckiego w Tarnowie w dniach 02 -03.04.2016 r. wzięli udział w seminarium szkoleniowym we Lwowie związanym z projektem edukacyjnym „Polacy na Wschodzie. Nasze zobowiązanie” organizowanym przez Fundację Energia dla Europy przy współpracy Fundacji PZU. Projekt skierowany jest do nauczycieli oraz uczniów szkół ponadpodstawowych w całej Polsce. W jej ramach zostanie przygotowana teka edukacyjna składająca się pięciu lekcji i pomocy naukowych. Dwudniowe seminarium powiązane ze zwiedzaniem pięknego Lwowa dało uczestnikom solidną porcję wiedzy na temat historii oraz dnia dzisiejszego Polaków na Wschodzie. Gościem honorowym naszego seminarium był Pan Wiesław Mazur Konsul Generalny RP we Lwowie, który przybliżył uczestnikom pracę tego największego na świecie konsulatu Rzeczpospolitej Polskiej. Swoje wykłady przeprowadzili również: były Konsul Generalny RP we Lwowie Pan Jacek Żur oraz z-ca Konsula Generalnego we Lwowie Pan Marian Orlikowski Kierownik Wydziału ds. Współpracy z Polakami na Ukrainie. Uczestnicy seminarium spotkali się również z młodymi Polakami mieszkającymi na Ukrainie, którzy Ukrainę i Polskę traktują jako swoją Ojczyznę – Marią Osidacz Dyrektora Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankowsku  (dawniej Stanisławów), Władysławem Osidaczem , młodym Polakiem z Ukrainy walczącym na wschodzie Ukrainy z separatystami z Donbasu oraz Eugeniuszem Salo redaktorem Kuriera Galicyjskiego, największej polskiej gazety na Ukrainie. Seminarium kierował Pan Paweł Kowal ekspert ds. polityki wschodniej, były v-minister spraw zagranicznych RP. Dzięki temu seminarium oraz wiedzy, którą tam uzyskaliśmy możemy przeprowadzić dla młodzieży naszej szkoły cykl lekcji poświęconych naszym Rodakom na Wschodzie i ich historii, często nieznanej i zapominanej.  To właśnie jest nasze zobowiązanie wobec tych ludzi.
Sławomir Skowron