Spotkanie z przedstawicielem Zespołu Parków Krajobrazowych Małopolski

W ramach Dni Kultury  przedstawiciel Zespołu Parków Krajobrazowych Pan Michał Karczmarz wygłosił prelekcję na temat płazów występujących w okolicach Tarnowa. Prelegent podał różne ciekawostki o żabach zielonych, najpospolitszych płazach bezogonowych na obszarze uroczyska Polichty. U tych gatunków osobniki obu płci są podobnie, zielono  ubarwione  z mniej lub bardziej wyraźnymi przebarwieniami brunatnymi. Innymi płazami objętymi ochroną są żaby brunatne, do których należą żaba trawna, żaba moczarowa i żaba zwinka. Ubarwienie tych płazów  jest w przeważającej części brunatne, z charakterystycznymi ciemniejszymi plamami skroniowymi ciągnącymi się od oka do nasady kończyny przedniej. Żaba zwinka ma wyjątkowo długie kończyny tylne, dzięki czemu wykonuje skoki na odległość nawet 2 m i o wysokości 75 cm.

Z prelekcji można było się też dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy o kumaku górskim, salamandrze plamistej, traszce grzebieniastej i jaszczurce zwince. Młodzież doceniła profesjonalizm i pasję  wykładowcy głośnymi brawami.

Serdecznie dziękujemy Dyrekcji i pracownikom Zespołu Parków Krajobrazowych za wieloletnią współpracę.

Organizatorzy:
Anna Fronc
Beata Kotaś