Ekologia

Światowy Dzień Ziemi

Weź udział w webinarium! Rozwiąż quiz i sprawdź ile wiesz o Ziemi!

            Światowy Dzień Ziemi obchodzony jest co roku 22 kwietnia. Jednak  pierwszy – Amerykański Dzień Ziemi obchodzono 21 marca 1970 roku i według ONZ to oficjalna data tego wydarzenia. 21 marca to równonoc wiosenna na półkuli północnej i jednocześnie równonoc jesienna na półkuli południowej – na całej planecie dzień trwa tyle samo co noc!

22 kwietnia 1970 roku w USA odbyła się manifestacja ekologiczna w której wzięło udział 20 milionów osób! Aby uczcić ten dzień obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi wyznaczono właśnie na 22 kwietnia.

Podczas tego dnia różnorodne instytucje na całym świecie przeprowadzają akcje, które mają na celu promowanie  postaw  ekologicznych w społeczeństwie oraz uświadomienie ludziom, jak kruchy jest ekosystem naszej planety. Organizowane są wówczas  oficjalne konferencje, festyny połączone z wykładami na temat ekologii, marsze czy manifestacje propagujące dbałość o przyrodę.
Ty również możesz w tym dniu zrobić coś dla Ziemi: zużyj mniej wody, zgaś światło gdy wyjdziesz z pokoju, posegreguj śmieci, zasadź drzewo!

A w wolnej chwili sprawdź co wiesz na temat swojej planety i rozwiąż Quiz „z przymrużeniem oka”

https://wordwall.net/play/14871/767/495

Z powodu epidemii już po raz drugi nie możemy zorganizować tego święta w szkole. Na szczęście mamy niezawodny Internet. W wybranych klasach na lekcjach biologii odbędą się zajęcia tematyczne poświęcone naszej planecie. W tym dniu również Młodzieżowa Rada Klimatyczna  zaprasza na webinarium – szczegóły na  www.lekcjezklimatem.pl
Webinarium poprowadzą Przedstawiciele Młodzieżowej Rady Klimatycznej.
Wydarzenie potrwa ok. 1,5 godziny.
Webinarium będzie dostępne na stronie lekcjezklimatem.pl do czerwca br., tak aby każdy mógł się zapoznać z materiałem w wybranym przez siebie czasie.

Zapraszamy!

Agnieszka Respondek i Beata Kotaś

 

źródła:

www.youtube.com/watch?v=86d67mJj92s

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dzie%C5%84_Ziemi

https://www.eska.pl/news/dzien-ziemi-ciekawostki-i-fakty-na-22-kwietnia-aa-d86s-pY7V-8KqF.html