Międzynarodowy Dzień Zwierząt w ZST

Dnia 4.10.19 z okazji Międzynarodowego Dnia Zwierząt w auli szkolnej odbyło się okolicznościowe spotkanie dla uczniów klas pierwszych połączone z prelekcją pani Doroty Lewickiej, inspektora Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt OTOZ Animals oddział w Tarnowie.

Spotkanie rozpoczęło się od krótkiej prezentacji multimedialnej przedstawionej przez Aleksandrę Burzę z kl. 1T i Przemyka Kozioła z kl. 4A. W prezentacji omówiono najnowsze raporty organizacji światowych (ONZ, WWF) dotyczące problematyki tzw. szóstego wymierania gatunków. Uczniowie cytowali fakty i statystyki zawarte w raportach, omawiając przyczyny zanikania gatunków i populacji zwierząt na ziemi oraz prognozowane skutki dalszej, nieustającej presji człowieka na środowisko naturalne.

Po prezentacji głos zabrała pani inspektor Dorota Lewicka, która opowiedziała uczniom o problemach zwierząt bezdomnych oraz o interwencjach inspektorów OTOZ w przypadkach okrucieństwa względem zwierząt domowych i gospodarskich w Tarnowie i okolicach.

Niezwykłym zbiegiem okoliczności tuż przed rozpoczęciem spotkania na parkingu wewnętrznym  naszej szkoły został znaleziony maleńki, bezdomny  kotek. Został on przekazany inspektorce OTOZ, która po wstępnych oględzinach stwierdziła, że kotek był wyziębiony, wychudzony i zaniedbany toteż obiecała objąć go opieką i leczeniem. Równocześnie pochwaliła naszą placówkę za empatyczną i zaangażowaną postawę. Mamy  nadzieję, że po okresie kwarantanny mały kocurek trafi w ręce naszej uczennicy, która jeszcze w trakcie spotkania zadeklarowała chęć przygarnięcia znalezionego kotka. Trzymamy kciuki za pomyślne zakończenie tej historii. Zdjęcia kotka do wglądu w załączonym materiale.

Dziękujemy również wszystkim osobom, które pomogły w przygotowaniu spotkania:

Pani Dyrektor Beacie Łabno, Aleksandrze Burzy, Przemkowi Koziołowi oraz zespołowi technicznemu obsługującemu nagłośnienie i multimedia, Jakubowi Kuczkowi, Mateuszowi Baranowi z kl. 4N.

 

Organizator: Beata Kotaś, Szkolne Koło Ekologiczne