ZST

SZKOLNE DNI KULTURY – „AKCENTY MATEMATYCZNE”

Wydarzenia szkolneW ramach  Szkolnych Dni Kultury odbyły się następujące imprezy matematyczne: 

1. Dnia 24.02.2014 (poniedziałek) odbyła się prezentacja multimedialna ”Sławni matematycy”, którą przygotował uczeń klasy II i  Konrad Michalski . Celem tej prezentacji, było zapoznanie z sylwetkami sławnych matematyków, z którymi uczniowie spotykają się w gimnazjum lub szkole ponadgimnazjalnej (np. Tales lub Pitagoras) oraz ze słynnymi polskimi matematykami , którzy są m.in. autorami podręczników akademickich (np. Krysicki , Banach, Leja)… Życiorysy tych matematyków, były przeplatane anegdotami z ich życia. Oprócz tego zostały przedstawione sylwetki trzech polskich matematyków (Zygalski, Różycki, Rejewski), którzy złamali szyfr niemieckiej maszyny szyfrującej ENIGMA (II wojna światowa).

2. Dnia 26.02.2014 (środa) odbyła się prezentacja multimedialna ”Fraktale”, którą w dużej mierze przygotował uczeń klasy  IV tsk  Szymon Judasz. Fraktale są to obiekty samopodobne tzn. ich niewielka część jest podobna do całości (można to zaobserwować np. w płatkach śniegu, kalafiorze, muszlach). Zostały przedstawione fraktale w matematyce np. Dywan Sierpińskiego, Płatek Kocha oraz w biologii, sztuce, architekturze oraz ich zastosowanie w różnych dziedzinach życia. Na zakończenie tej prezentacji, zostały zaprezentowane humory matematyczne zebrane z zeszytów uczniowskich.

3. Dnia 28.02.2014(piątek ) odbyło się spotkanie dla chętnych uczniów, którzy chcieli zapoznać się z podstawami gry w  brydża.  Brydż jest królem gier karcianych, intelektualnym współzawodnictwem. Wyniki w brydżu to prawidłowe proporcje między szczęściem, a poziomem gry. Dlatego w pojedynczych rozdaniach każdy może wygrać z każdym.

Umiejętność logicznego myślenia wyniesiona z brydża pozwoli zachować jasność umysłu w każdym wieku.

                                                                                                            Organizator Dorota Bartoń