Szkolny Rajd Górski „WEHIKUŁ”

W dniach 23-24 maja 2024 r. odbył się w Beskidzie Sądeckim XII Szkolny Rajd Górski ZST „Wehikuł”. W tym roku pod hasłem uczczenia jubileuszu 100-lecia Oddziału PTTK „Ziemi Tarnowskiej”. Patronat Honorowy nad imprezą objął Dyrektor ZST p. Jacek Różycki.
W Rajdzie uczestniczyło 32 uczennic i uczniów pod opieką p. Tomasza Pikusy i p. Eustachego Kruczały a społecznie rolę przewodnika górskiego sprawował p. Paweł Golec.
Bazą noclegowo-żywieniową był Dom Wypoczynkowy Relaks w Rytrze.

Pierwszego dnia, po przyjeździe pociągiem z Tarnowa i zakwaterowaniu, wyszliśmy na trasę do Schroniska Cyrla. Tu można było popróbować regionalnych potraw. Po powrocie do ośrodka zjedliśmy wspaniały żurek. Po krótkim odpoczynku odbył się, z wykorzystaniem platformy Kahoot, quiz turystyczno-krajoznawczy, w którym wystartowało osiem 2-osobowych reprezentacji klas. I miejsce zdobyła klasa 4TAT, II miejsce – 3 TEM, a III miejsce przypadło chłopcom z kl. 1I+1P. Zwycięzcy otrzymali nagrody – plecaki, termosy, karimaty.
Gościem honorowym Rajdu był wiceprezes Zarządu Oddziału PTTK „Ziemi Tarnowskiej” p. Paweł Łępa (pierwszy prezes Zarządu SKT przy ZST), który wręczył p. Tomaszowi Pikusie podziękowanie i upominek za opiekę i wspieranie działalności SKT PTTK „Wehikuł”.
Ponieważ wieczorem rozlało się uniemożliwiając zrobienie ogniska pani gospodyni przygotowała nam kiełbaski z piekarnika.

Drugiego dnia podjechaliśmy pociągiem do Piwnicznej-Zdroju skąd, po zjedzeniu miejscowych lodów, wyruszyliśmy na długą trasę przez Niemcową (1001 m n.p.m.) i Kordowiec (762 m n.p.m.) do Rytra. Przez całą drogę straszyły nas chmury burzowe i grzmoty ale udało nam się uniknąć deszczu choć w okolicy i samym Rytrze przeszły burze z gradem.
Przed wykwaterowaniem mieliśmy zamówiony kotlet z ziemniakami i surówkami a pani gospodyni zaskoczyła nas zrobionym dodatkowo rosołem i pysznym deserem. Dziękowaliśmy serdecznie za wspaniałe przyjęcie i gościnę.
I znów podobnie jak poprzedniego dnia zaczął padać intensywny deszcz ale gdy się spakowaliśmy i trzeba było wyjść na pociąg do Tarnowa przestało padać.
Na zakończenie górskiej przygody na peronie w Tarnowie pożegnaliśmy się tradycyjną iskierką.

Rajd z ramienia SKT PTTK „Wehikuł” organizowała prezes Zarządu Klubu Oliwia Budzik z kl. 4TAT.

www.skt.zst.tarnow.pl