Szkolny Rajd Górski ZST

W dniach 31 maja – 2 czerwca 2023 r. odbył się XI Szkolny Rajd Górski ZST „Śląski Wehikuł”. Pierwszego dnia trasa wiodła z Bielska-Białej przez gościniec „Pod Dębowcem”, po czym wyjechaliśmy kolejką gondolową do Schronisko PTTK „Szyndzielnia”. Tu można było nas zobaczyć na żywo poprzez webcamerę. Dalej już pieszo szliśmy przez szczyt Szyndzielni i Klimczoka, schronisko „Klimczok” do Szczyrku gdzie mieliśmy bazę noclegowo-żywieniową w Pensjonacie „Magdalenka”.
Drugi dzień rozpoczął się od życzeń z okazji Dnia Dziecka. Plan wędrówki był wręcz heroiczny – 5,5 godzinna trasa. Dodatkowo wskutek prac remontowych kolejka nie jeździła tego dnia na Skrzyczne tylko do połowy na Polanę Jaworzynki co wydłużyło czas wędrówki o godzinę. Ale w końcu zdobyliśmy najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, należący do Korony Gór Polski, Skrzyczne – 1257 m n.p.m. Z tym, że to był dopiero początek. Stąd mieliśmy dopiero wyruszyć. Trasa wiodła przez Malinowską Skałę na Baranią Górę – 1220 m n.p.m. i dalej przez schronisko PTTK „Przysłop” do Wisły. W końcu wieczorową pora dotarliśmy pod obiekty Rezydencji Prezydenta RP – Zamek w Wiśle, który był darem Ludu Śląskiego dla Patrona naszej Szkoły – Prezydenta Ignacego Mościckiego. Pod Zamkiem czekał na nas autokar, który przewiózł nas do Szczyrku na obiadokolację.
Trzeciego dnia po wykwaterowaniu przejechaliśmy pod Górę Żar. Tu zaznaliśmy jazdy „pod górę” autokarem będącym na luzie. Ku zaskoczeniu części uczestników trzeba było wdrapać się na szczyt Góry, gdzie zobaczyliśmy zbiornik Elektrowni Porąbka-Żar – drugiej co do wielkości elektrowni szczytowo-pompowej w Polsce (po elektrowni Żarnowiec) i jedynej w kraju elektrowni podziemnej.
W drodze powrotnej do Tarnowa zwiedziliśmy Wadowice. Byliśmy w Bazylice oraz pod domem rodzinnym Karola Wojtyły – Papieża Jana Pawła II i oczywiście smakowaliśmy słynne kremówki.
Słoneczna pogada i ciepłe 3 dni na pewno na długo zostaną w pamięci 22 uczestników z 11 klas oraz opiekunów – p. Pawła Golca i p. Zygmunta Nędzy.
Szefem organizacyjnym imprezy był wiceprezes Zarządu SKT PTTK „Wehikuł” Michał Piętowski- Kędra (kl. 2 TN) a wspomagał go jako szef programowy – członek Zarządu Kamil Radziszewski (kl. 2 TI).

FOTOGALERIA