ZST

TARNÓW I TARNOWIANIE W DRODZE DO NIEPODLEGŁOŚCI – sesja historyczna oraz wystawa starej fotografii

Na finale projektu Radość wolności  młodzież naszej szkoły poznała lokalną historię związaną z odzyskaniem niepodległości w 1918r. Sesję historyczną otworzył wykład pana Janusza Kozioła zastępcy dyrektora ds. naukowych Muzeum Okręgowego w Tarnowie na temat przyczyn i przebiegu
I wojny światowej ze szczególnym uwzględnieniem Tarnowa.
W drugiej części spotkania prezentowane były sylwetki wybitnych tarnowian: Tadeusza Tertila Franciszka, Jana i Mariana Stylińskich, Tadeusza Klimeckiego, Ferdynanda Zarzyckiego, Władysława Langnera , Adama Ciołkosza.  Tomasz Łoboda, Rafał Rusin, Kacper Żurowski, Magdalena Karczmarczyk, Przemysław Kozioł i Grzegorz Żurek przygotowywali mowy w trakcie warsztatów historycznych prowadzonych przez panie Marzenę Gawron i Beatę Łabno. Sesję zamknął Konrad Podstawski wystąpieniem na temat pierwszych lat niepodległego Tarnowa…
Sesji naukowej towarzyszyła wystawa dawnej fotografii z lat 1914 -1930 przygotowana przez pana Łukasza Cudka i uczennice klasy II F: Beatę Michalik, Gabrielę Półkoszek, Dominikę Jajkowską, Ewelinę Łącka.  Zdjęcia i pocztówki z tamtego okresu ukazują nie tylko tarnowian, zaprezentowanych na sesji, ale również Tarnów zarówno w czasie okupacji rosyjskiej, jak i tuż po wojnie. Wystawa trwa do 15 grudnia i można ją oglądać w auli szkolnej.

” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]