Tarnów Pierwsze Niepodległe 2023

Obchody święta „Tarnów Pierwsze Niepodległe Dzień Pamięci o Zwycięskim Zrywie Niepodległościowym w Tarnowie” rozpoczną się w niedzielę 29 października o godz. 19.00 recitalem fortepianowym prof. Zbigniewa Raubo. Koncert będzie miał miejsce w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie. W repertuarze: W. A. Mozart, L. van Beethoven i F. Chopin. Recital jest wydarzeniem towarzyszącym XV. Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego Królewskiego Miasta Krakowa. Wstęp wolny.

Na poniedziałek 30 października o godz. 13.00 zaplanowano wspólną, uroczystą sesję Rady Miejskiej w Tarnowie i Rady Powiatu Tarnowskiego. Podczas sesji, która odbędzie się w Ratuszu, poznamy tegorocznych laureatów nagrody imienia Tertila, przyznawanej za najlepsze prace dyplomowe.

O godzinie 14.15 odbędą się uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza, a o 15.00 Msza św. w intencji Ojczyzny.

XVI Liceum Ogólnokształcące organizuje happening “Tarnów Pierwsze Niepodległe”. Młodzież szkolną, przebraną w stroje z epoki będzie można spotkać w centrum miasta w godz. od 13.00-15.00.

 

Prof. Zbigniew Raubo

Laureat Konkursu im F. Busoniego w Bolzano (1991), im F. Liszta w Utrechcie (1992)-jak dotąd jest jedynym polskim laureatem tego prestiżowego Konkursu- oraz Konkursu im K. Szymanowskiego w Łodzi (1987).

Ukończył z wyróżnieniem katowicką Akademię Muzyczną w klasie prof. Andrzeja Jasińskiego, którego następnie został asystentem. Aktualnie pracuje na stanowisku profesora w macierzystej Uczelni. W czerwcu 2013 Prezydent RP nadał mu tytuł profesora sztuk muzycznych. Posiada tytuł Ambasadora Miasta Kalisza.

Koncertował we wszystkich filharmoniach w kraju. Występował z najwybitniejszymi polskimi dyrygentami takimi, jak: Jerzy Maksymiuk, Antoni Wit, Agnieszka Duczmal, Jerzy Salwarowski, Mirosław J. Błaszczyk, Marek Pijarowski, Tomasz Bugaj, Jerzy Swoboda, Krzysztof Missona, Łukasz Borowicz, Marek Moś, Czesław Grabowski, Renard Czajkowski. W swoim repertuarze posiada ponad 30 utworów na fortepian z orkiestrą . Wśród jego zrealizowanych  dokonań artystycznych znajdują się m.in. występ z recitalem na Festiwalu Chopinowskim w Vancouver, Festiwalu „Poolse Meesters” w Belgii, jak też  kursy mistrzowskie i koncert w ramach Festiwalu Campos do Jordao w Brazylii.

Dokonał szeregu nagrań dla krajowych i zagranicznych firm fonograficznych m.in. dla japońskich filii firm Deutsche Gramophon i RCA, International Music Corporation, firmy DUX i Żuk Records.

Z upodobaniem uprawia również kameralistykę, występował m.in. z Kwartetami Śląskim, Wilanów i Camerata oraz z Bartłomiejem Niziołem, Urszulą Kryger, Elżbietą Mrożek-Loską, Piotrem Janosikiem.

Prowadzi aktywną działalność pedagogiczną, obok etatowej pracy w Akademii Muzycznej w Katowicach spotyka się  z młodzieżą pianistyczną na licznych kursach, udziela się również konsultując szkolnictwo muzyczne niższych szczebli.

Brał udział w pracach jury konkursów krajowych i zagranicznych m.in. w Ogólnopolskim Konkursie im. F. Chopina w Warszawie ,

Chopin Competition in Asia w Japonii czy też Konkursu o stypendia Fundacji Yamaha. Został również zaproszony do udziału w pracach Jury XI Międzynarodowego Konkursu im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy.

Wśród jego wychowanków można znaleźć laureatów konkursów muzycznych- im. Liszta we Wrocławiu, im. Liszta w Parmie, Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni, Ogólnopolskiego Konkursu im. Chopina w Warszawie, Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku i innych. W ostatnim czasie jego student a aktualnie asystent  Tymoteusz Bies został zwycięzcą pierwszej edycji Międzynarodowego Konkursu im. K. Szymanowskiego w Katowicach.

 

 

29 października

11.00 – 14.00 –  VI Bieg Pamięci Trenera Emila Wzorka- Stadion  Sportowy przy ul. Piłsudskiego

19.00 – Recital fortepianowy prof. Zbigniew Raubo – Sala Koncertowa ZSM, ul. Lippóczy’ego 4

 

30 października

13.00 – Uroczysta sesja Rady Miejskiej i Rady Powiatu Tarnowskiego, wręczenie Nagród im. Tadeusza Tertila – Ratusz

13.00-15.00 Happening „Tarnów Pierwsze niepodległe” – Rynek

14.15 – Uroczystość rocznicowa „Tarnów Pierwsze Niepodległe” – Grób Nieznanego Żołnierza

15.00 – Msza św. w intencji Ojczyzny – Bazylika Katedralna