Tarnowskie Dni Elektryki 2025

W dniach 13-14.05.25r. zostały zorganizowane przez Oddział Tarnowski Stowarzyszenia Elektryków Polskich oraz Akademię Tarnowska, Tarnowskie Dni Elektryki 2025. Tematem tegorocznych obchodów była „Pozytywna Energia”. Do udziału w obchodach zostały zaproszone klasy z naszej szkoły: 1E, której opiekunem był pan Robert Hosaja, 2E, której opiekunem był pan Andrzej Kieć  oraz 4TEM, pod opieką pana Zygmunta Nędzy. W drugim dniu obchodów Dni Elektryki zostały zaplanowane następujące tematy konferencji:

 

  1. Projekt Centrum Zielonej Energii MPEC Tarnów – Tadeusz Sieńczak, MPEC Tarnów
  2. Warunki selektywnej współpracy aparatów zabezpieczających – Andrzej Pelczar, ETI Polam
  3. Dobroczynny atom w służbie medycyny – Krzysztof Kozak, Instytut Fizyki Jądrowej PAN
  4. Twoja energia życiowa – Łukasz Lamża, Copernicus Center UJ Kraków

 

Po przywitaniu prelegentów oraz zaproszonych gości przez panią prorektor Małgorzatę Martowicz rozpoczęła się konferencja na temat:

 

Projekt Centrum Zielonej Energii MPEC Tarnów

 

Na początku prezes MPEC Tarnów Tadeusz Sieńczak, przedstawił skalę działalności firmy oraz kierunek jej rozwoju zmierzający do zastąpienia dotychczasowych źródeł ciepła np. z węgla źródłami ekologicznymi (energia z biomas, odpadów). Poprzez transformację firma MPEC chce stworzyć tzw. Park Zielonej Energii Piaskówka.

 

Warunki selektywnej współpracy aparatów zabezpieczających

 

Pan Andrzej Pelczar, Dyrektor Regionalny ETI Polam przedstawił najnowsze rozwiązania ETI Polam dotyczące selektywności zabezpieczeń obwodu niskiego napięcia oraz doboru elementów. Na początku prelegent omówił układy selektywne (wybiórcze) wyłączania aparatów omawiając ich poszczególne elementy tj. wyłącznik selektywny ETIMAT S, wyłącznik nadprądowy mocy ETIBREAK, ogranicznik mocy umownej ETIMAT T. Po zakończeniu tej części wykładu przeszedł do omawiania budowy i zasady działania różnych zastosowań bezpieczników topikowych tj. (bezpiecznik-bezpiecznik, bezpiecznik-wyłącznik, wyłącznik-bezpiecznik).

 

Dobroczynny atom w służbie medycyny

 

Kolejnym prelegentem był pan prof. dr hab. Krzysztof Kozak z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN. Pan prof. przedstawił zgromadzonym całą historię, od odkrycia nowych pierwiastków promieniotwórczych rad i polon  (Maria Skłodowska-Curie), poprzez odkrycie promieniowania rentgenowskiego (Wilhelm C. Röntgen) do odkrycia promieniotwórczości (Henri Becquerel), a w dalszej kolejności przeszedł do zastosowania tych odkryć w medycynie. Następnie omówił już zaawansowaną metodę leczenia wykorzystującą radioaktywne izotopy do zwalczania przede wszystkim nowotworów. Na koniec swojego wykładu przedstawił różne nowoczesne metody leczenia guzów tj. brachyterapia, tomografia komputerowa, teleterapia, teranostyka.

 

Twoja energia życiowa

 

W ostatnim wykładzie już nieco lżejszym, pan Łukasz Lamża z Copernicus Center UJ Kraków przedstawił co wpływa na energię życiową. Co się dzieje w organiźmie człowieka w czasie całego dnia, co wpływa na jego witalność. Podawał różne ciekawostki związane z organizmem człowieka np. temperatura człowieka nie jest zawsze stała. W czasie snu temperatura obniża się,  natomiast w dzień podnosi się i to nawet do 37,5 stopnia.

Wszystkie wykłady były bardzo ciekawe, na pewno uczniowie dużo skorzystali z przekazanej wiedzy. Na koniec organizatorzy z organizowali konkurs związany z tematem wykładów. Uczniowie nie tylko ze szkoły średniej, ale także obecni na sali studenci mieli odpowiedzieć na 14 pytań przygotowanych przez prelegentów. Po podliczeniu wyników okazało się, że jednym z trzech zwycięzców został uczeń z naszej szkoły Maksymilian Gabriel z klasy 4TEM. Serdecznie gratulujemy.

Zygmunt Nędza