Uroczystości z okazji Święta Żołnierzy Wyklętych

Pierwszy dzień marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – narodowych bohaterów, walczących przeciw powojennemu ustrojowi. Byli patriotami, którzy sprzeciwili się komunistycznemu systemowi. Wielu z nich poniosło za to okrutną karę – tortury i śmierć. Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych pierwszy raz uroczyście obchodzono w 2011 roku, z inicjatywy nieżyjącego już prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

– Byli to żołnierze, którzy po drugiej wojnie światowej sprzeciwiali się ustrojowi i walczyli o wolność Polski. – Oni nie respektowali systemu, który przyszedł z wojskami Armii Czerwonej. – To byli prawdziwi patrioci, którzy dbali o Polskę, chcieli wolnej Polski i byli represjonowani przez komunę.

W tym dniu poczet sztandarowy Zespołu Szkół Technicznych składzie: Tomasz Wyczesany z klasy 1 IA, Kacper Pietrusiak z 3 E i Łukasz Niedziela z 2 N pod opieką mgr inż. Roberta Hosaja wzięli udział w uroczystych obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zorganizowanych przez Urząd Miasta Tarnowa. Uroczystość rozpoczęła się Msza św. w tarnowskiej katedrze o godz. 12.00. Kilka minut po godz. 13.00 rozpoczęły się uroczystości przy pomniku Ofiar Stalinizmu. Odśpiewano hymn państwowy, były okolicznościowe wystąpienia, Apel Pamięci oraz złożenie Świateł  Pamięci. Cześć Ich Pamięci!