Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie psychiczne

Przedstawiam Państwu krótką grafikę obrazującą wpływ aktywności fizycznej na organizm człowieka, a tym samym zdrowie psychiczne .

Wychodząc naprzeciw obecnym wyzwaniom związanym z uzależnieniami dzieci i młodzieży od świata cyfrowego czy przeżywaniem przez nastolatków różnych trudności emocjonalnych warto zwrócić uwagę na to, co może zapobiegać powyższym zjawiskom. Tym co bez wątpienia może zapobiegać powyższym zjawiskom bądź korzystnie wpływać na funkcjonowanie człowieka jest aktywność fizyczna, pomaga ona radzić sobie nie tylko z trudnościami emocjonalnymi, takimi jak stres, lęk i objawy depresji ale może znacząco wpłynąć na zdolności poznawcze dzieci i młodzieży  chociażby wzmocnić: pamięć, koncentrację uwagi oraz szybkość reakcji.

Aktywność fizyczna może przyczynić się również do zwiększenia wydzielania endorfin, hormonów, które pomagają zmniejszyć uczucie bólu i poprawić nastrój oraz prowadzi do wytwarzania serotoniny, dopaminy i noradrenaliny – neuroprzekaźników zaangażowanych w regulację nastroju i emocji. Literatura wskazuje również, że regularna aktywność fizyczna jest  skuteczna w zwiększaniu samooceny i równowagi psychicznej.

Nie trzeba być zawodowym sportowcem, aby czerpać korzyści z aktywności fizycznej. Nawet krótki spacer, jazda na rowerze czy ćwiczenia na siłowni mogą pomóc w poprawie samopoczucia. Ważne jest, aby znaleźć aktywność, która sprawia przyjemność i jest wykonywana regularnie.

Zapraszam Państwa do zapoznania się oraz zachęcam do ruchu z Waszymi pociechami !

Psycholog szkolny Zespołu Szkół Technicznych