Wyniki konkursu z wiedzy o krajach anglosaskich

– Podaj imię zmarłego niedawno męża Królowej Elżbiety II.

– Liść jakiego drzewa znajduje się na fladze Kanady?

– Jaki zawód wykonywał Sting, zanim rozpoczął karierę muzyczną?

– Podaj tytuł sławnej powieści amerykańskiej, której bohaterami są kapitan Ahab i wieloryb.

– Prawda czy fałsz?   W roku 1978 zastrzelony został w Australii największy jak dotąd krokodyl świata, mierzący 8 metrów 63 cm długości, ważący 2032 kg. Krokodyla zabiła jednym strzałem Polka, Krystyna Pawłowska, trafiając w ten sposób do Księgi Rekordów Guinnessa.

To przykłady pytań, z jakimi zmagali się uczestnicy piątkowego konkursu wiedzy o krajach anglosaskich.  Uczniowie mieli 45 minut na rozwiązanie testu składającego się ze 100 pytań obejmujących wiedzę ogólną z dziedziny geografii, kultury i historii Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii i Nowej Zelandii. Większość stanowiły pytania zamknięte jednokrotnego wyboru. Uczniowie musieli również udzielić krótkich odpowiedzi na 30 pytań otwartych i zdecydować o prawdziwości 10 prezentowanych faktów.

Konkurs miał być okazją do zabawy, pobudzenia ciekawości i sprawdzenia stanu swojej wiedzy ogólnej, dlatego też pytania sformułowane były w języku polskim, żeby nie ograniczać dostępu osobom, które nie znają jeszcze języka angielskiego na wystarczającym poziomie.

Termin 23.04.  nie był przypadkowy. Tego dnia obchodzimy bowiem ŚWIATOWY DZIEŃ JĘZYKA ANGIELSKIEGO, ustanowiony dla uczczenia historii i bogactwa kultury anglojęzycznej.

W konkursie wzięło udział 147 uczniów naszej szkoły, uzyskując łącznie wysoką  średnią 71,38 %.

Miło mi poinformować, że zwycięzcą konkursu został Dawid Dybaś z kl 3Ia osiągając wynik 97%. Wypełnienie testu zajęło mu raptem 31 minut.

Na drugim miejscu ex aequo uplasowali się Aleksandra Lasko z kl 3ET  i Jakub Minorczyk z kl 2TI, którzy zdobyli 94 punkty.

Pozostałe osoby, które przekroczyły próg 90% to:
Daria Filipczak 3ET – 93 pkt
Bartłomiej Pikus kl. 1TEN – 92 pkt
Patryk Kozioł 2TE – 91 pkt
Krystian Tyrka – 91 pkt
Szymon Błażej 3ia – 90 pkt
Mikołaj Stańczyk, klasa 1TEN  – 90 pkt
Mikołaj Niewola kl.3ia  – 90 pkt

Dla pierwszych trzech osób organizator przewidział nagrody rzeczowe, które zostaną wręczone przez wychowawców na uroczystości zakończenia roku szkolnego. Uczniowie, którzy otrzymali z testu 60% plus otrzymują oceny bardzo dobre z aktywności z języka angielskiego.

Chcę  również pogratulować wszystkim pozostałym uczestnikom, konkursu, mam nadzieję, że dobrze się państwo bawili i przy okazji dowiedzieli czegoś nowego.

Do zobaczenia w przyszłym roku na kolejnej edycji konkursu wiedzy z krajów anglosaskich.

Organizator, Beata Kotaś