Wystawa literatury fantastycznej

W MIĘDZYNARODOWYM MIESIĄCU BIBLIOTEK SZKOLNYCH nasza biblioteka zaprasza wszystkich do obejrzenia wystawy literatury fantastycznej ze swoich zbiorów oraz do wzięcia udziału w konkursie na znajomość niektórych dzieł reprezentatywnych dla tego gatunku, a także ich adaptacji filmowych. Poniżej znajdziecie też garść informacji na temat tego rodzaju literatury oraz fotografie przedstawiające przedstawicieli gatunku.

Fantastyka – gatunek literacki, a także filmowy, komiksowy, gier a niekiedy i malarstwa. Kreuje świat, który w całości, lub w części różni się od rzeczywistości, na przykład przez dodanie elementów nadnaturalnych, lub stworzonej przez autora technologii. Fantastykę cechuje duża swoboda w zakresie konstrukcji świata przedstawionego i postaci bohaterów, z zastrzeżeniem, że odbiorca powinien uznać dzieło jako spójną całość, działającą w ramach stworzonego przez autora świata. Fantastyka szczególnie ważną rolę pełniła w okresie romantyzmu (E.T.A. Hoffmann i Edgar Allan Poe). W XX w. można zaobserwować szczególny rozwój fantastyki naukowej. Pod koniec tego wieku i w XXI bardziej popularne stało się fantasy.

Fantastykę można podzielić na trzy główne nurty:

  • fantastykę naukową (ang. science fiction – inspirowana postępem nauki i technologii, najczęściej akcja toczy się w przyszłości),
  • fantasy (zwykle inspirowana mitologiami oraz folklorem, występują zjawiska nadprzyrodzone),
  • horror (cechą spajającą jest obecność istoty, zdarzenia lub jakiejkolwiek innej formy zagrożenia życia bohatera, innych postaci, lub nawet całej ludzkości, przy czym zagrożenie to, z punktu widzenia rzeczywistości, musi być nierealne).

Należy pamiętać, że każdy z wymienionych nurtów ma swoje liczne podgatunki, dzięki czemu możemy wyróżnić między innymi low fantasy (bohaterowie nie mają żadnych nadnaturalnych zdolności, są jedynie ludźmi odznaczającymi się szczególnymi cechami charakteru np. Conan, z cyklu stworzonego przez Roberta E. Howarda), urban fantasy (podgatunek fantasy, którego akcja rozgrywa się w warunkach wielkomiejskich; za jednego z prekursorów tego gatunku uważa się Neila Gaimana), czy space opera (podgatunek fantastyki naukowej koncentrujący się na romantycznych przygodach, podróżach międzygwiezdnych i kosmicznych bitwach, przykładem tego gatunku może być twórczość Isaaca Asimova oraz znane powszechnie „Gwiezdne wojny”).

Polska fantastyka  została rozpropagowana przede wszystkim dzięki twórczości Stanisława Lema, pisarza literatury science-fiction, która cieszyła się wielką popularnością zarówno w kraju, jak i za granicą oraz Janusza A. Zajdla, uznawanego za ojca polskiej fantastyki socjologicznej (jego imieniem nazwano polską nagrodę literacką w dziedzinie fantastyki).

W 1982 roku powstał miesięcznik Fantastyka, którego celem było propagowanie literatury z tego gatunku. Czasopismo istnieje do dziś, od 1990 roku pod zmienioną nazwą Nowa Fantastyka. To na jego łamach pojawiło się jedno z dwóch pierwszych polskich opowiadań fantasy pod tytułem Mag, autorstwa Jacka Piekary. W 1986 roku na łamach magazynu ukazało się również opowiadanie Wiedźmin Andrzeja Sapkowskiego.

Z punktu widzenia bibliotek najchętniej czytanymi w ostatnim dziesięcioleciu autorami literatury fantastycznej są: J. R. R. Tolkien i Andrzej Sapkowski. Do popularności ich książek przyczyniły się adaptacje filmowe i gry komputerowe powstałe na ich podstawie.

Na podstawie: https://pl.wikipedia.org/wiki/Fantastyka. Dostęp 5.10.2020