Wystawa „Magia książek”

W ramach Szkolnych Dni Kultury została przygotowana wystawa pod hasłem „Magia książek”. Wg słów W. Kopalińskiego „książka jest symbolem całości Wszechświata, dociekania prawdy, wiedzy i mądrości, godności, sprawiedliwości…”. Książka to także, w opinii tego znakomitego erudyty,  „symbol ucieczki od rzeczywistości oraz wolnego czasu spędzonego w spokoju”. Kiedy damy sobie możliwość zanurzenia się w przyjemność czytania, budzi się refleksja, że książki to znakomite towarzyszki życia, pozwalają nam odetchnąć od codziennej rutyny; bywa, że do nich wracamy, bywa, że opieramy na nich swoje życie. To jest właśnie magia książek…

Na wystawę składa się na kilka elementów:

Przede wszystkim obecne na klatce schodowej i szkolnych korytarzach cytaty, pochodzące z różnych utworów literackich. Niektóre z nich są poważne, inne utrzymane w żartobliwej tonacji. Łączy je to, że ukazują jak ważne są książki i czytanie w życiu ich autorów lub bohaterów.

W czytelni znalazły miejsce zdjęcia zgłoszone do konkursu „Z książka mi do twarzy”, które nie zostały nagrodzone (te wyeksponowane są na korytarzu pierwszego piętra), ale również są interesujące i pokazują czytelników z wybranymi przez nich książkami.

Kolejnym elementem wystawy jest „Motyw książki w malarstwie”. Na stolikach w czytelni  znajdują się albumy z reprodukcjami obrazów, na których artysta umieścił książkę lub książki.

I wreszcie – wystawa książek pochodzących ze zbiorów naszej biblioteki szkolnej – wydań charakterystycznych dla poszczególnych dziesięcioleci począwszy od roku 1947. Eksponaty opatrzone są cytatami z książki M. Wichy „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” (Kraków, 2017).

Pierwszymi gośćmi wystawy w dniu 4 lutego byli – dr Eliza Kryńska-Nawrocka (PWSZ Tarnów), której wykład „Tropiąc słowa – o czytaniu słów kilka” rozpoczynał Szkolne Dni Kultury oraz Pani Dyrektor Dorota Lis i Pan Dyrektor Krzysztof Kołaciński.

Zapraszam wszystkich do obejrzenia wystawy! Lucyna Olejnik