WYSTAWA PRAC MALARSKICH I GRAFICZNYCH

„NA MARGINESACH. ŁESYK. KWIATKOWSKI. TOMCZYK” to tytuł pierwszej wystawy prac plastycznych i graficznych uczniów klasy 4F, na którą zapraszamy do auli szkolnej Zespołu Szkół Technicznych od 13-17 kwietnia 2023r.

Wystawę otwarto w trakcie „FotoGraficznych Spotkań”; młodzi artyści mogli opowiedzieć Gościom, Nauczycielom oraz Koleżankom i Kolegom o swojej pasji i dziełach.

Piotr Łesyk

„ Już w przedszkolu lubiłem rysować i malować dinozaury -wtedy chciałem jeszcze być paleontologiem. Kopiowałem ilustracje i teksty z książki z nimi związane.  Jednak z biegiem czasu zdałem sobie sprawę, że bardziej lubię je odzwierciedlać na papierze, niż się o nich uczyć. Mijały lata a ja szukałem poradników jak stać się lepszym w tym, co mnie robię, natknąłem się na wiele kanałów na Youtube. Głównie z ich obserwacji czerpałem dużo informacji i inspiracji. Zapisałem się również na zajęcia do Pałacu Młodzieży, gdzie po raz pierwszy zacząłem malować najpierw farbami akrylowymi, a następnie, trochę nieudolnie, olejnymi. Później częściej rysowałem i brałem udział w różnych konkursach plastycznych. Jednym z moich największych wówczas osiągnięć było otrzymanie tytułu laureata konkursu VII edycji ogólnopolskiego konkursu dla młodzieży” Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie” organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej w 2019 roku.

       W technikum poznałem zasady kompozycji, dowiedziałem się jak światło wpływa na wygląd sceny modela, co pomogło mi w dalszym rozwoju moich zainteresowań. A w krótce będę miał swoją pierwszą wystawę namalowanych przeze mnie prac, z czego jedna z nich jest repliką dzieła Andrew Tishlera. Chcę dalej rozwijać się w tym kierunku – zdobyłem już tytuł technika fotografii i multimediów, a chciałbym zostać grafikiem komputerowym, może w przyszłości otworzyć własny sklep odzieżowy z autorskimi grafikami na bluzach czy innych ubraniach.”

 Maciej Kwiatkowski

„Moja pasja do rysowania rozwinęła się pod koniec gimnazjum. Początkowo próbowałem swoich sił
w realizmie i kopiowaniu zdjęć. Było to interesujące, ale z czasem stało się to monotonne i nieciekawe. Spróbowałem więc swych sił w nieco innym gatunku – anime. Jako, że w większości seriali animowanych dominuje przekaz emocji, a z samych postaci można wyczytać bardzo wiele informacji, to od razu ten styl przypadł mi do gustu. Początki nie były łatwe. Postacie w tym stylu mają podobną anatomię do tych w stylu realistycznym. Jednak każdy twórca ,,modeluje” je według własnych zasad. Dlatego musiałem ćwiczyć realizm, by później modyfikować go i eksperymentować – z różnymi wynikami. Z czasem poczułem, że fikcyjny świat, który każdy z nas ma w swojej głowie, żyje.

Każda idea prosi i cierpliwie czeka, by do tego świata wejść. Gdy rysujemy postać, dajemy jej historię, czy to poprzez strój, czy otoczenie, każdy jest w stanie coś o niej powiedzieć. Najważniejszą rzeczą chyba jednak jest to, co my o niej powiemy, jakie miejsce w naszym fikcyjnym świecie zajmuje, jak reaguje na otoczenie, jak się czuje i jak widzi ją świat.

Dlatego uważam, że rysowanie jest najwspanialszą rzeczą na świecie. Daje nam wiele wolności i czasu, lecz nie pozostawia nas bez odpowiedzialności za to, co stworzyliśmy.

 Jeżeli chodzi o moją przyszłość z rysunkiem, to bardzo chciałbym utrzymywać się dzięki sztuce, ale będę musiał jeszcze wiele popracować.”

 Maksymilian Tomczyk
„W moich obrazach zapisałem portrety swoich uczuć i emocji, które we mnie żyją od ostatnich kilku lat. Chciałem, by to, co widoczne na obrazach pochodziło z najprawdziwszego środka. Jest to dla mnie kolaż wszystkich osób, płyt i myśli, jakie pojawiły się na mojej nowo obranej drodze.

Od niedawna zacząłem znacznie bardziej doceniać sztukę plastyczną. Najważniejszym tego powodem stały się chyba obrazy mojej siostry, Ady. Były na tyle fascynujące i inspirujące, że natchnęły mnie odwagą do malowania i spotęgowały potrzebę wyrażenia siebie.

Jako że wszystkie obrazy malowane były pod impulsem płynącym z danej chwili, to nie potrafię powiedzieć, gdzie moja twórczość jako grafika czy też malarza będzie zmierzać. Wiem tylko, że chciałbym studiować na  uczelni artystycznej.”