ZST-EKOMOBILNI 2019

To nowa akcja szkoły  w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu (European Mobility Week). W miesiącu wrześniu chcemy promować ideę ekomobilności, czyli poruszania się pieszo, rowerem i środkami komunikacji publicznej. W tym roku motywem przewodnim jest ruch pieszy, stąd też hasło  „Chodź z nami”, które możecie zobaczyć na plakatach tegorocznej edycji. Poza aspektem ekologicznym, nasze działania mają też aspekt zdrowotny, chcemy was bowiem zachęcić do zmiany stylu życia na bardziej aktywny. Dla tych, z zacięciem artystycznym, oferujemy także konkurs fotograficzny, promujący komunikację pieszą.

Serdecznie zachęcamy wszystkich do udziału w konkursach organizowanych w ramach ZST EKOMOBILNI 2019, oferujemy atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Partnerem i sponsorem naszej akcji jest Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne spółka z.o.o w Tarnowie.

A oto szczegóły proponowanych działań:

 

 1. Konkursy dla uczniów i pracowników wybierających komunikację ekologiczną:

 

Na piechotę:

 

 1. Konkurs fotograficzny – „But w drodze”. W ramach promowania codziennej komunikacji pieszej uczniowie uwieczniają w formie fotograficznej swoją drogę do szkoły, na zakupy itp. robiąc zdjęcia, których głównym elementem powinien być but (lub buty) na tle mijanego krajobrazu. Szczegółowy regulamin konkursu już wkrótce na stronie internetowej naszej szkoły.

 

 

Na piechotę lub rowerem:

 1. Tour de ZST 2019- Konkurs na największą liczbę kilometrów pokonanych rowerem lub na piechotę. Jest to już czwarta edycja akcji rowerowej znanej z poprzednich lat, jednak w tym roku znacznie rozszerzamy regulamin konkursu. Uczniowie chcący wziąć udział w konkursie w okresie od 2 do 20 września b.r. rejestrują liczbę kilometrów przejechanych na rowerze lub pokonanych na piechotę korzystając z aplikacji Endomondo. Nie ograniczamy się do dojazdu do szkoły. Liczymy wszystkie kilometry pokonane w tym okresie przez naszych uczniów w sposób najbardziej ekologiczny, czyli wyłącznie z wykorzystaniem siły własnych mięśni. Wygrywają uczniowie, którzy w okresie trwania konkursu pokonają największą ilość kilometrów. Wśród pozostałych uczestników rozlosowane zostaną nagrody pocieszenia. Wszystkie informacje na temat pobrania aplikacji Endomondo, rejestracji i udziału w wyzwaniu znajdują się tu: http://tourdezst.hostng.pl/. Regulamin konkursu na stronie internetowej szkoły oraz w zakładce Ekologia (szukaj w zakładce KATEGORIE)

 

 

 

 1. Działania promocyjno –edukacyjne związane z akcją:

 

Szkolne Koło Ekologiczne podejmie następujące działania:

 1. Zamieszczenie materiałów informacyjnych na temat Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu na tablicy informacyjnej Szkolnego Koła Ekologicznego (obok Sali 119).
 2. Promocja działań szkoły w ramach akcji ZST-EKOMOBILNI 2019 poprzez przygotowanie i rozmieszczenie na terenie szkoły plakatów informacyjnych, zamieszczanie aktualnych informacji na internetowej stronie szkoły.
 3. Przygotowanie materiałów przedstawiających zagadnienie zrównoważonego transportu do wykorzystanie na lekcji wychowawczej.
 4. Organizacja spotkania młodzieży ZST z przedstawicielem Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego spółka z.o.o w Tarnowie, połączonego z prelekcją na temat realizacji polityki zrównoważonego transportu przez MPK w Tarnowie i uroczystym podsumowaniem konkursów i rozdaniem nagród.

 

Serdeczne podziękowania dla:

 • sponsora naszej akcji, Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego spółka z.o.o w Tarnowie,
 • Pani Dyrektor Beaty Łabno za pomoc w organizacji i promowaniu akcji
 • Łukasza Cudka za przeprowadzenie konkursu fotograficznego,
 • naszego absolwenta, Mateusza Świdra za przygotowanie strony http://tourdezst.hostng.pl/  i instrukcji korzystania z Endomondo.

 

Organizator: p. Beata Kotaś (Szkolne Koło Ekologiczne)