Ignasie 2016

DSC6532Inspiracją dla twórców tegorocznej gali „Ignasie ZST” były „Gwiezdne wojny”. Fabuła kultowej serii G. Lucasa została jednak potraktowana nadzwyczaj swobodnie i humorystycznie. Postanowiliśmy przenieść widzów do szalonej Galaktyki ZST, w której rozgrywała się walka pomiędzy jasnymi i ciemnymi mocami. Upersonifikowaniem dobra i zła byli prowadzący galę Emanuel Smołucha i Dawid Siwiec z klasy 2 T.
Pierwszego „Ignasia” wręczono w kategorii „Muzyczna strona mocy”. Otrzymały go Daria Derus i Izabela Mordawska, które przez cztery lata umilały nam swoim śpiewem czas spędzony w szkole.
Kolejna kategoria „Droid naprawczy” przeznaczona była dla uczniów, którzy chętnie pomagali przy obsłudze sprzętów i urządzeń technicznych w różnorodnych sytuacjach szkolnych. Ignasia w tej kategorii wręczył robot protokolarny 3C-PO (Sebastian Solak – 1A) Rafałowi Gałkowi, który wielokrotnie zajmował się pomocą w przygotowaniu i w obsłudze imprez szkolnych.
Najszybszym pojazdem kosmicznym na lekcje w ZST przybywał Marek Szczepanik, który odebrał Ignasia w kategorii „Najszybszy statek w galaktyce”. Nagrodę wręczył Han Solo – przemytnik i świetny pilot (Mariusz Łoboda – 2A), który uciekał ze swoim przyjacielem (Luke Skywalker – Adrian Michalski – 1IA) przed Gwiazdą Śmierci.
Kolejną kategorię przygotowano specjalnie dla uczniów, którzy przez cztery ostatnie lata unikali szkoły jak ognia. W kategorii „Ciągle nieobecni” Ignasia otrzymał  Adrian Sitko, a nagrodę wręczał lord Darth Vader (Marcin Wisz – 3N).
Sceną uwolnienia księżniczki Lei Organy (Karolina Kawa – 2A) przez Obi – Wan – Kenobiego- rycerza Jedi (Dominik Kozioł-3IA) z niewoli Vadera rozpoczęła się kategoria „Galaktyczna piękność ZST”. Nagrodę w tej kategorii otrzymali piękni: Sylwia Nytko i Tomasz Woźny.
Gwiezdne wojny bez Chewbacci to jak pożegnanie maturzystów bez Ignasiów. Kolejna scena toalety porannej pilota i przyjaciela Hana Solo – Chewbacci (Jakub Faliszewski – 3IA) pokazała, że w ZST są podobni do Chewbacci przedstawiciele rasy ludzkiej. Nagrodę w kategorii „Owłosieni ZST” otrzymał Jakub Sroka.
W kolejnej scence nawiązującej do następnej kategorii „Fotogwiazda” statek kosmiczny prowadzony przez Hana Solo zostaje zatrzymany przez C3-PO i R2-D2 (Michał Kuboń, Patryk Mazgaj – 3N), po przekroczeniu dozwolonej prędkości lotu, do kontroli radarowej. Ignasia w kategorii „Fotogwiazda” otrzymał etatowy fotograf ZST – Patryk Urasiński.
W kategorii „Mroczne widmo” ciemna strony mocy ogarnęła Leię, która wyprowadziła się od Hana Solo do taty – Vadera. Ignasia w tej kategorii dostał Aleksander Garstka, który w ZST reprezentował ciemną stronę mocy.
Próbie dojrzałości zostali poddani przez mistrza Yodę – najpotężniejszego członka Zakonu (Kacper Stec – 2A), nominowani w kategorii „Młodzi Padawani”. Próbę przegrał i Ignasia otrzymał Jakub Dziedziak.
W kolejnej kategorii „Jasna strona mocy” mistrz Yoda uczył altruizmu C3-PO, który miał problem ze stosowaniem odpowiednich procesorów do pomagania staruszce (Karolina Drwal – 2A). Nagrodę w tej kategorii otrzymał Mateusz Kusiak.
Kategoria „Wy – pożyczki” skierowana była do wszystkich klas maturalnych i dotyczyła rekordowej liczby wypożyczeń lektur z biblioteki szkolnej. Rekord w tej kategorii, w dużej mierze dzięki motywacji pani polonistki, należy od teraz do klasy IV E/I.
Ostatnia kategoria „Przebudzenie mocy – przemiana stulecia” pokazała, że nawet lord Vader potrafi się zmienić na lepsze. Ignasia w kategorii „Przebudzenie mocy” otrzymał za swoje przebudzenie Piotr Turek.
Na zakończenie przedstawienia wystąpiła drużyna ZST z projektu Kontratakt, która zaprezentowała utwór The Offspring.
Nad stroną techniczno – multimedialną czuwała Katrzyna Oleksyk z 3IA. Stroną techniczno – dźwiękową zajmował się Adrian Pyrda i Mateusz Sumara z 3IA. Podziękowania dla Michała Kubonia i Patryka Mazgaja za zbudowanie wspaniałego robota R2-D2.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i pomoc w zdobyciu lub stworzeniu rekwizytów do przedstawienia oraz za pożyczenie prywatnego sprzętu muzycznego – Organizatorzy (A&P&A)