Bezpieczeństwo nad wodą – WOPR

W związku ze zbliżającymi się wakacjami,  a co za tym idzie spędzaniem czasu wolnego nad akwenami  3 czerwca Pan Jerzy Niklas z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego poprowadził spotkanie edukacyjno-profilaktyczne pod hasłem RRA, czyli Rozsądek, Rozwaga i Asekuracja.

Uczniowie mogli dowiedzieć się jak bezpiecznie spędzać czas podczas wakacji nad wodą, gdzie można bezpiecznie pływać a gdzie jest to bezwzględnie zakazane, jak odczytać znaki oraz kolory flag na kąpieliskach, do jakich zasad trzeba się stosować, by  pływanie było bezpieczne.

Gość przybliżył również pracę ratowników wodnych.

Ważnym elementem spotkania była pierwsza pomoc podczas ratowania tonącego. Młodzież dowiedziała się jak używać sprzętu ratowniczego: koła, liny asekuracyjnej, pasa ratunkowego, bojki asekuracyjnej. Uczono się, jak prawidłowo wzywać pomocy. Uczniowie mogli też praktycznie wykorzystać wiedzę- zapiąć na sobie pas asekuracyjny czy wiązać węzeł ratowniczy, który używany jest do holowania tonącego.