Bezpieczni w Internecie

Internet to przestrzeń, która pobudza wyobraźnię i inspiruje do działania. Jest łatwo dostępnym źródłem aktualności, wiedzy i tutoriali.   W obecnej sytuacji dzięki cyfrowej przestrzeni możemy podtrzymywać kontakt ze znajomymi oraz uczestniczyć w życiu kulturalnym – jako twórcy
i odbiorcy. W niej się uczymy, bawimy, rozwijamy swoje pasje, tworzymy, działamy charytatywnie. Szybko i bezpiecznie robimy tutaj też zakupy, prowadzimy firmy, zwiedzamy odległe zakątki świata.

Słowem- Internet to ocean możliwości, o ile potrafimy właściwie z niego korzystać.

Jeśli nie będziemy przygotowani na funkcjonowanie w wirtualnej rzeczywistości, to może ona stać się źródłem frustracji, niepokojów i problemów.

 

9 lutego – w Dniu Bezpiecznego Internetu – poddajemy Waszej refleksji korzystanie z tego medium.

 

Jak pozytywnie budować swój wizerunek w Internecie?

Jak bezpiecznie poruszać się w wirtualnej przestrzeni?

Jak kulturalnie komunikować się w cyfrowym środowisku?

Jak reagować na działania w Internecie godzące w nas lub drugiego człowieka?

Jak nie zobojętnieć na rzeczywisty świat?

 

Poszukajcie odpowiedzi na te pytania. Może w Internecie?

 

Poważnym problem związanym z Internetem jest cyberprzemoc. Zanim opublikujemy cokolwiek, warto przypomnieć sobie, że po drugiej stronie jakiegoś ekranu jest człowiek, którego można zranić. Wiedza, świadomość funkcjonowania w medium, które zawsze jest pod ręką, rozwaga, odpowiedzialność i  empatia to podstawa bezpieczeństwa w Internecie.

W razie problemów w sieci można zgłosić się po pomoc lub radę do nauczyciela, wychowawcy, pedagoga, dyrekcji lub zadzwonić pod numer całodobowej bezpłatnej infolinii dla dzieci i młodzieży 800 080 222, 800 100 100 lub wybrać telefon zaufania 116 111.