DNI TECHNIKI 2018 – Spotkanie nauki z otoczeniem biznesu

W dniach 24 i 25 maja br. odbyły się Dni Techniki, których organizatorem był Zespół Szkół Technicznych w Tarnowie – Mościcach.

Dni Techniki 2018 były poświęcone tematyce zaawansowanych i dynamicznie rozwijających się przemian technologicznych (Przemysł / Industry 4.0).

W konferencji wzięło udział wielu wspaniałych gości z terenu Małopolski i Podkarpacia. Wśród nich byli przedstawiciele uczelni wyższych, jak i firm działających w obszarze nowych technologii.
Uczestników wydarzenia uroczyście przywitała pani Dyrektor Dorota Lis, natomiast całe spotkanie fenomenalnie poprowadził duet: pani Bogumiła Duda i pan Robert Hosaja – nauczyciele z Katedry Elektroniki i Elektrotechniki ZST, którzy kontynuują dzieło niedawno zmarłego pana Janusza Chmielewskiego – inauguratora Dni Techniki.

Partnerami konferencji byli Grupa Azoty wraz z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Tarnowie i Kołem Stowarzyszenia Elektryków Polskich Nr 11 przy ZST Tarnów.

Część merytoryczną dwudniowego wydarzenia rozpoczął pan dr inż. Daniel Król (Zakład Informatyki PWSZ Tarnów). Jego prelekcja była wstępem do rozważań o wzajemnym wpływie IoT – internetu rzeczy i inteligentnych technologii oraz wynikających z nich przyszłościowych rozwiązań.

Interesującymi treściami zainspirowali także pan Dariusz Majta (Legrand & MEGAel) opowiadając o innowacyjnym systemie zarządzania energią EMS, pan Łukasz Mąka (ASTOR) zaprezentował na czym polega rewolucja 4.0 oraz jakie powinien posiadać kompetencje pracownik/ inżynier 4.0, pan Marcin Milczewski („SOLAR” Bruk – Bet) oprowadził nas po zakamarkach fotowoltaiki, pan Krzysztof Jarmuła (TAURON S.A.) udowodnił, że mimo postępu technologicznego „elektryka prąd jednak tyka” i przekazał istotne informacje dotyczące BHP, pan Piotr Pabian (R&G PLUS) zaciekawił nas systemem informacji pasażerskiej, który stanowi jedynie fragment technologii informatycznej stosowanej w komunikacji zbiorowej, pan Grzegorz Cisak (SONEL S.A.) zapoznał nas z przyrządami pomiarowymi i kamerami termowizyjnymi, a pan Adam Dychtoń (SEP Oddział Tarnów) opowiedział o cyfrowym radiu DAB+.

Na uczestników Dni Techniki czekały nie tylko interesujące wystąpienia, ale także wartościowe prezentacje oraz ciekawe panele dyskusyjne na temat m.in. upowszechniania dobrych praktyk zagranicznych u europejskich pracodawców. Przedstawiciele elektryków, elektroników, mechaników uczestniczących w stażu projektu „Praktyka u europejskiego pracodawcy” o numerze 2016-1-PL01-KA102-024512 w ramach projektu „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+  sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe podzielili się wspomnieniami,  najistotniejszymi informacjami i efektami stażu odbytego na Węgrzech lub w Portugalii. Uczniowie przyznali, że udział w projekcie z pewnością pomógł im przygotować się do życia w warunkach współczesnego świata, wykonywania pracy zawodowej i aktywnego funkcjonowania na zmieniającym się rynku pracy. Relację uczniów dopełnili nauczyciele, uczestniczący w mobilności job shadowing tego projektu, którzy również wykazali wiele efektów i korzyści wynikających  z udziału w projekcie. Studenci z Kół Naukowych Politechniki Rzeszowskiej – panowie Marek Ruman i Jakub Szczap z IT GROUP oraz panowie Mateusz Wojtoń i Paweł Miękina ze SKNI KOD – opowiedzieli o swoich zamiłowaniach do robotów z klocków LEGO oraz wirtualnej rzeczywistości.

Swoją obecnością zaszczycili także panowie Stanisław Oczkowicz ze Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego Oddział w Tarnowie oraz Andrzej Kieć ze Stowarzyszenia Elektryków Polskich Oddział w Tarnowie, którzy przedstawili metody współpracy technicznej z przemysłem oraz sposoby wspierania zdolnych uczniów.

Na szczególną uwagę zasługują uczniowie z klasy pierwszej i trzeciej o profilu elektronicznym, którzy zdominowali drugi dzień wydarzenia pod wieloma względami. Członkowie Szkolnego Koła Naukowego Robotyki DROID dzielili się z uczestnikami konferencji zamiłowaniem w zakresie tworzenia własnych urządzeń. Zainteresowanie wzbudziła elektryczna gitara bez strun.O tym, że elektronika to nauka, która rozwiązuje wyzwania stawiane przez codzienność przekonywali Jakub Kołodziej z 3N, który prezentował temat „NIXIE – Nowe życie starych lamp” i Łukasz Niedziela z 1N, który opowiedział o projekcie elektronicznej laski ELDNIS dla osób niewidomych i niedowidzących.

Nad stanowiskiem z urządzeniami laboratoryjnymi czuwał Albert Mierzwa z 3N, a do wstąpienia w szeregi przy stanowisku Szkolnego Naukowego Koła Robotyki DROID zachęcali uczniowie z klasy 1N: Jakub Kajmowicz, Jakub Wnęk, Piotr Wojtanowski i Jakub Drewko.

Obsługę techniczną i sprzętu audio zapewnili: Szymon Ciebień, Artur Bąk, Daniel Dziubek, Hubert Bąk, Wojciech Gurgul, Dominik Kiwior, Bartosz Czupryna, Kamil Kras, Paweł Baran. Nie mogło też zabraknąć sekcji fotograficznej, która uwieczniła te wyjątkowe chwile.

Wszystkim gościom, uczestnikom i obsłudze, w imieniu organizatorów serdecznie dziękuję.

Do zobaczenia za rok.