ZST

Dzień Papieski

IMG_0445„Jesteśmy zdolni do wielkich rzeczy, jeśli nie pozwolimy, by nie pokonał nas lęk przed własną słabością” Jan Paweł II

   XIII Dzień Papieski  przebiegający w tym roku pod hasłem „Jan Paweł II Papież Dialogu” stał się wyrazem niezwykłej integracji  pomiędzy uczniami , gronem pedagogicznym naszej szkoły  a uczestnikami Warsztatu Terapii  Zajęciowej im. Jana Pawła II, działającego w Tarnowie.
Nasi  goście przyjęli zaproszenie Szkolnego Koła Caritas, by wspólnie z nami świętować pamięć Wielkiego Polaka – Papieża  i zarazem Patrona Ich placówki. Uczestnicy Warsztatów zaprezentowali  spektakl „Kopciuszek – nieco inaczej”.
Po obejrzeniu tego widowiska  doświadczyliśmy piękna , delikatności, subtelności  świata ludzi, których często nazywamy niepełnosprawnymi. To wyjątkowe zbliżenie dwóch światów, często niepoznanych wzajemnie i  omijających się z lękiem stało się dla nas niezwykle  ubogacającym przeżyciem.
Aktorzy, osoby doświadczone cierpieniem,  z radością  i niezwykłą szczerością odkrywali przed nami  prawdę o sobie. Szkoda, że  współczesny świat  lubi milczeć, skrywając ze wstydem tych , którzy mają nam tak wiele do przekazania. Bo tak jak stwierdził nasz kolega Mateusz,  dialogu nie musimy tworzyć w sposób sztuczny. Trzeba się tylko rozglądnąć wokół siebie i dostrzec Tych, którzy potrzebują naszej pomocy i zainteresowania.
Ten Dialog między nami a osobami z niepełną sprawnością intelektualną pozwolił nam zrozumieć, że   gorsza od niepełnosprawności intelektualnej czy fizycznej jest niepełnosprawność serca, niepełnosprawność, wynikająca z braku miłości  czy niepełnosprawność związana z rozrostem egoizmu i obojętności wobec innych . Młodzież naszej szkoły to rozumie i dała temu wyraz w postawie pełnej szacunku, serdeczności, zrozumienia, podczas wspólnego świętowania z Janem Pawłem II – Papieżem dialogu.

   To był dla nas zaszczyt gościć tak wspaniałych ludzi. Dziękujemy za tę lekcję i mamy nadzieję, że jeszcze nie raz  będziemy mieli   zaszczyt przyjmować  uczestników Warsztatów. Ten  dzień  pozostanie w naszych sercach na zawsze.