KOLEJNA SZKOLNA WYCIECZKA ROWEROWA

23.09.2020 odbyła się druga w tym roku szkolnym wycieczka rowerowa organizowana we współpracy z Tarnowską Organizacją Turystyczną . Tym razem  szkolny peleton składający się z 11 uczniów  skierował się  do Ryglic. Trasa pod względem długości była porównywalna  z wcześniejszą wycieczką do Zalipia – blisko 100 km w obie strony, ale tym razem była bardziej górzysta. Przewodnik z TOT nadawał dosyć ostre tempo ale dostosowane do możliwości grupy. Po drodze uczestnicy wycieczki oglądali drewniane kościółki w Tarnowie i Skrzyszowie. W samych Ryglicach do wycieczki dołączył miejscowy przewodnik, który oprowadził uczestników po najważniejszych obiektach tej miejscowości . Bardzo interesująco opowiadał o miejscowym starym spichlerzu, w którym obecnie prezentowane są sprzęty używane przez miejscową ludność 100 i więcej lat temu. Następnie przez zespół parkowy wycieczka dotarła do rynku, kościoła i ryglickiego cmentarza gdzie pochowani zostali ludzie zasłużeni dla tego regionu, np. Michał Witalis. Przewodnik dużo opowiadał o czasach powstańczych i I-szej wojnie światowej. Na pobliskich terenach doszło  do licznych walk, w których zginęło wielu mieszkańców Ryglic jak również żołnierzy obcych państw (Austrii, Rosji, Niemiec, Węgier).

Drogę powrotną do Tarnowa rowerzyści pokonali inną trasą. Najpierw z Ryglic przejechali do Tuchowa, następnie  malowniczą trasą doliną rzeki Biała przez Buchcice i  Pleśną w końcu dotarli do Tarnowa około godz. 16. Do mety dotarli zmęczeni ale zadowoleni z tej pełnej wrażeń wyprawy.

Opiekunami grupy z ramienia TOT byli przewodnicy rowerowi: p. Marek Czosnyka  i p. Maciej Czernik . Rowerzystom towarzyszyli nauczyciele w.f.  Z.Chmura i K. Bortnowski zaś logistycznie wycieczkę zorganizowała p. B.Kotaś.

Relację przygotował p. Zbigniew Chmura