Małopolska Noc Naukowców 2021 za nami

Składamy serdeczne  podziękowania Uczniom i Nauczycielom za przygotowanie i poprowadzenie aktywności w kolejnej edycji Małopolskiej Nocy Naukowców.

Nasze propozycje doświadczeń naukowych cieszyły się dużą popularnością wśród przedszkolaków, dzieci i młodzieży oraz towarzyszącym ich opiekunom. Pasja naszych uczniów, niezwykłe zdolności nawiązywania kontaktu oraz popularyzatorski komentarz do wykonywanych doświadczeń na dłużej zatrzymywały gości

Przyszli elektrycy przygotowali liczne urządzenia, których obsługa wymagała precyzji i cierpliwości od małych miłośników nauki. Zaprezentowali również najnowsze rozwiązania w instalacjach elektrycznych i przyciągające uwagę oświetlenie. Dziękujemy firmie MegaEl za pomoc w wyposażenie tego stanowiska.

Młodzi elektronicy pokazali zastosowanie centrali alarmowej PERFECTA firmy Satel do sterowania automatyką budynku przy użyciu aplikacji mobilnej na smartfona lub iphona. Udzielali tez fachowych wyjaśnień i porad dla zastosowania tego typu rozwiązań opiekunom dzieci. Prezentacja była realizowana na stanowisku wykonanym przez uczniów ZST.

Uczniowie klas chemicznych zaprezentowali całą serię doświadczeń, wśród których największym zainteresowaniem cieszyły się : piasek kinetyczny, samopompujący się balon, ciecz nienewtonowska, wulkan chemiczny, duch w butelce i spadające krople. Można było również obejrzeć kosmetyki przygotowane przez młodzież ZST.

Miłośnicy fizyki zachęcali do wykonywania samodzielnych doświadczeń. Na krzesełku obrotowym można było odczuć zasadę zachowania momentu pędu czy posiłować z elektromagnesam. Siłą własnych mięśni chętni uruchomiali maszynę parową oraz wprawiali walec w nienaturalny ruch pod górę. Dzieci mogły zobaczyć zrobiony przez naszych uczniów prosty  model silniczka, rozszczepienie światła za pomocą siatki dyfrakcyjnej czy nieistniejące w rzeczywistości obrazy biedronki i pająka w 3D.

Pokazom i doświadczeniom towarzyszyła wystawa prac uczniów klas fotograficznych, których reprezentanci tworzyli dokumentacją fotograficzną wydarzenia.

Więcej zdjęć  w mediach