Spotkanie z kalisteniką

W dniu 21.09.2021 klasa 4IB na lekcji wychowania fizycznego udała się do Unit37 – Centrum Treningu Funkcjonalnego i OCR na zajęcia z kalisteniki w ramach propagowania nowatorskich form aktywności fizyczne prowadzone przez studenta 2 roku wychowania fizycznego, wykwalifikowanego instruktora kalisteniki Jakuba Filińskiego.

Na początek czym jest kalistenika? Słowo kalistenika jest to z greckiego połączenie dwóch słów „kallos” czyli piękny oraz „sthenos” czyli siła i są to ćwiczenia z wykorzystaniem masy własnego ciała, np. doskonale znane ze szkolnych lekcji wychowania fizycznego pompki, brzuszki, przysiady, mostki czy podciąganie się na drążku. Regularnie wykonywane treningi kalisteniczne przynoszą szybkie i widoczne rezultaty: harmonijnie wzmacniają mięśnie całego ciała, wyszczuplają sylwetkę, zmniejszają wady postawy i bóle kręgosłupa, rozwijają równowagę i koordynację ruchową.

Klasa 4IB brała udział w zajęciach dla początkujących składających się z treningu obwodowego, zajęcia rozpoczęły się od ogólnorozwojowej rozgrzewki a następnie uczniowie zostali podzieleni na 4 osobowe zespoły, które wykonywały określone ćwiczenia w czasie trzech minut z przerwą minutową na odpoczynek, a następnie przechodzili do kolejnej stacji w obwodzie. Po treningu właściwym była możliwość w sprawdzeniu się w bardziej zaawansowanych ćwiczeniach np. zwis odwrotny na kółkach gimnastycznych z którym zmierzyli się Ci najodważniejsi.

Uczniowie wykazali się bardzo dużym zaangażowaniem podczas zajęć co było widać po zmęczonych twarzach i litrach wylanego potu.
Mamy nadzieję że ten trening pokazał młodzieży nowe formy ruchu, które będą mogli wykorzystać w przyszłości jak również przekazać nowe doświadczenia swoim rówieśnikom.
Dziękujemy Pani Małgorzacie Klich za zaproszenie do klubu Unit 37 na zajęcia i mamy nadzieję na dalszą współpracę w celu propagowania wśród młodzieży świadomości jak bardzo ważna jest aktywność fizyczna na każdym etapie życia.