„Małopolska Pamięta”

W dniach 19 – 20.11. 2018 r. grupa młodzieży naszej szkoły pod opieką nauczycieli historii  Marzeny Gawron i Sławomira Skowrona wzięła udział w III edycji projektu edukacyjnego „Małopolska Pamięta” współfinansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.

19.11 projekt rozpoczęliśmy 3 godzinnym zwiedzaniem Muzeum Obozu Auschwitz –Birkenau. Bardzo wietrzna i zimna pogoda pozwoliła nam przynajmniej w części poczuć jak w takich trudnych warunkach mogli żyć więźniowie obozu. Po południu młodzież uczestniczyła w dwóch warsztatach . Jeden poświęcony  był „Życiu Żydów w przedwojennym Oświęcimiu” a drugi „Wykorzystaniu propagandy w czasach III Rzeszy”.

Drugi dzień projektu rozpoczęliśmy udziałem w warsztatach „Polacy jako uchodźcy”, „Słowa ostre jak maczety”. Po krótkiej przerwie kolejne dwa: „Jak odróżnić informację prawdziwą od fake newsa” oraz „Dlaczego Auschwitz powinno nas obchodzić?”

Warsztaty zakończyły się dyskusją w której młodzież przedstawiła swoje opinie i przemyślenia z tych dwóch dni. Ten pobyt przyniósł wiele korzyści naszej młodzieży. Uważamy, że należy projekt kontynuować i w miarę możliwości nasza szkoła będzie w nim uczestniczyć.