Nauczyciele polecają książki. Rekomendacja nr 3

„Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata”, Tomasz Michniewicz, Kraków, 2018

Ten sam świat i te same czasy, ale widziane z różnych perspektyw – mieszkańca Ugandy, USA, Kolumbii, Indii, Finlandii, Zimbabwe i Japonii. Towarzyszymy w dorastaniu siedmiu ludzi – poznajemy ich problemy, szanse, wyzwania i uświadamiamy sobie, ile zależy od tego, że miało się szczęście urodzić tu, a nie gdzie indziej. Osobistym historiom towarzyszy wnikliwe spojrzenie na globalne problemy współczesnego świata. „Chrobot” konfrontuje nas z naszymi przekonaniami i wiedzą – wolontariat w Afryce, wyzysk w przemyśle tekstylnym, działalność koncernów farmaceutycznych, konsumpcjonizm, rasizm, przemoc  – wiemy coś na ten temat, ale w książce nasze przekonania zyskują twarz konkretnej osoby, a co za tym idzie tracimy tę odległą perspektywę, która pozwala tkwić w obojętności i wygodzie.

Świetna książka – została nagrodzona Travelerem „National Geographic” w kategorii Książka Roku. Jest dostępna w bibliotece szkolnej.

Polecam! Lucyna Olejnik