ZST

Nauczyciele ZST szkolą się na Węgrzech

EU flag-Erasmus+_vect_POSZespół Szkół Technicznych im. Ignacego Mościckiego, w skład którego wchodzi najlepsze w Tarnowie Technikum Nr 1 (wg rankingu 2016 tygodnika Perspektywy), dążąc do dalszego podnoszenia poziomu kształcenia zawodowego, dba o wzbogacanie kwalifikacji swoich nauczycieli.
Właśnie w pierwszym tygodniu ferii, w Veszprém na Węgrzech przebywa grupa dziesiesięciu nauczycieli w ramach „job shadowing” programu Erasmus+ Mają możliwość zapoznania się ze stanowiskami pracy, na których kształcić się będzie dwudziestu uczniów ZST w czasie praktyk zawodowych w kwietniu tego roku. Dzięki współpracy z zaprzyjaźnioną szkołą techniczną Jendrassik – Venesz Középiskola és Szakiskola, udało sie pozyskać partnerów w takich firmach jak: Balluff Ltd, IDS Security Kft., Centrum Kft. oraz na Uniwersytecie Pannonia. Odwiedzą również fabrykę Audi w Győr. To firmy z „najwyższej półki” zapewniające uczniom (elektronikom, elektrykom i mechanikom) oraz nauczycielom ZST dostęp do najnowocześniejszych technologii i systemów organizacji pracy.
Nauczyciele zapoznają się również z węgierskimi metodami kształcenia zawodowego w zaprzyjaźnionej szkole technicznej Jendrassik – Venesz w Veszprém.
Realizacja kolejnych projektów z programu Erasmus+ podnosi atrakcyjność kształcenia technicznego w ZST, daje szansę uzyskiwania dodatkowych kwalifikacji, podnosi umiejętność posługiwania się językami obcymi, daje szansę poznania nie tylko zagranicznych rynków pracy, kultury, zwyczajów innych krajów, ale również nawiązywania nowych kontaktów oraz rozwijania przyjaźni z narodami UE.
Kontakty ze szkołą z Veszprém – miastem partnerskim Tarnowa, wpisując się w tradycyjne związki polsko – węgierskie, umożliwiają uczniom i nauczycielom ZST zdobywanie nowych doświadczeń, niezwykle cennych przy kształceniu zawodowym.
Korzyści uzyskiwane dzięki praktykom zagranicznym zachęciły nauczycieli ZST do realizacji kolejnych projektów nie tylko na Węgrzech ale również w Portugalii i innych krajach UE.