Piknik czytelniczy ZST

W dniu 5 czerwca 2023 r. odbył się piknik czytelniczy. Młodzież naszej szkoły wraz z wychowawcami udała się pieszo na kompleks obiektów sportowych do Ostrowa, gdzie czekały na nich już przygotowane książki do wypożyczenia i czytania w mobilnej bibliotece. Uczniowie przygotowali również plakaty o tematyce czytelniczej. Ta ogólnopolska akcja czytelnicza pod nazwą „Jak nie czytam, jak czytam” odbywa się już po raz piąty, jej organizatorem jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w szkole”. Bierze w niej udział, co roku, około 400 tys. osób z ponad 2 tys. placówek: szkół i bibliotek w Polsce.

Celem tej akcji jest promowanie czytelnictwa oraz budowanie pozytywnego wizerunku czytania, pozytywnych skojarzeń z książką. Akcja ma również za zadanie zmotywować i zachęcić uczniów do czytania nie tylko lektur obowiązkowych, ale innych ciekawych książek. W czasie trwania pikniku każdy miał okazję do poczytania sobie w gronie kolegów i koleżanek, do odkrycia radości z czytania, czy to na trawniku, murawie boiska, na kocach lub w cieniu drzew. Była to również okazja do przypomnienia sobie dlaczego warto czytać książki. Dobrze, gdy kojarzą nam się z czymś miłym, przyjemnym, za spokojem wolnym czasem i rozrywką.

Dlaczego warto czytać książki?

Książki…

  • uspokajają, wyciszają, redukują stres
  • poprawiają pamięć i koncentrację
  • pobudzają wyobraźnię i ciekawość świata
  • rozwijają wrażliwość, empatię, wyobraźnię i kreatywność
  • są źródłem inspiracji
  • kształtują osobowość
  • wzbogacają zasób słownictwa
  • zapobiegają uzależnieniu od komputera i telewizji
  • dają możliwość przyjemnego spędzania wolnego czasu

Zapraszamy do biblioteki szkolnej.