Poznajemy kraje Unii Europejskiej

To już po raz siódmy w Naszej Szkole w ramach Szkolnych Dni Kultury organizowany jest program edukacyjny „Poznajemy kraje Unii Europejskiej”. Kierowany jest on przede wszystkim do uczniów klas pierwszych, ale bierze w nim udział cała szkolna społeczność. W tym roku chętnych klas do zaprezentowania kultury oraz tradycji krajów Unii Europejskiej było bardzo dużo. Dominowały tradycje kulinarne, na stoiskach można było zobaczyć oraz spróbować wielu narodowych potraw profesjonalnie przygotowanych przez naszych uczniów. W pierwszej części naszego projektu klasom pierwszym przedstawiono historię integracji europejskiej. Następnie zaprezentowane zostały krótkie prezentacje multimedialne poświęcone poszczególnym krajom Unii Europejskiej oraz historii integracji przygotowane przez uczniów klas drugich. Nasz Dzień Europejski uroczyście rozpoczęła Pani Dyrektor Dorota Lis wskazując na korzyści płynące dla Polski z obecności w Unii Europejskiej.

Tradycją tego projektu jest konkurs na najciekawszą wystawkę poświęconą krajom UE. W tym roku prezentowały się wszystkie 28 państw członkowskich. Komisja konkursowa w składzie: Pani Dyrektor Dorota Lis, Pani Marzena Gawron, Pani Daria Szydłowska oraz przedstawiciel klas pierwszych Szymon Adamczyk miała bardzo trudne zadanie. Wszystkie stoiska były świetnie przygotowane i „zaopatrzone”.

Ostatecznie po burzliwej naradzie I miejsce przyznano klasie 2 E za stoisko poświęcone Słowacji. Gratulujemy drużynie w składzie: Kamil Kocik, Kamil Wójcik, Krzysztof Barnaś, Wojciech Gurgul, Łukasz Sówka, Michał Łątka oraz Szymon Słowik. Miejsce II otrzymała klasa 2 I/F w składzie: Klaudia Nowicka, Sonia Ździebko, Milena Kostur, Anna Zachara, Karolina Kwiek, Patrycja Skorupa, Maksymilian Krzoska za stoisko poświęcone Irlandii. Miejsce III zdobył kolejny zespół z klasy 2 E w składzie: Adrian Madejski, Adrian Dziedzic, Arkadiusz Butkiewicz, Karol Kawa, Tytus Światłowski, Radosław Cich, Michał Łącki. Wszystkim uczestnikom naszego projektu serdecznie gratulujemy a zwycięzców zapraszamy na uroczyste podsumowanie Szkolnych Dni Kultury które odbędzie się 21 lutego o godz. 14.05 w auli ZST.

Marzena Gawron

Sławomir Skowron