ZST

Praktyki zawodowe ZST na Węgrzech

20160401_172023Dnia 30 marca 2016 r. grupa 20 uczniów (10 techników elektryków i 10 techników elektroników) z naszej Szkoły pod opieką Pań Wioletty Krawiec i Ewy Wójtowicz wyjechała na dwutygodniowy staż zawodowy do miejscowości Veszprém na Węgrzech w ramach projektu „Europejska praktyka elektryka i elektronika”. Projekt jest dofinansowany w ramach programu Erasmus+, Akcja 1. Mobilność edukacyjna – Wyjazdy uczniów i kadry edukacyjnej w sektorze kształcenie i szkolenie zawodowe.
Instytucją przyjmującą jest szkoła techniczna Veszprémi SZC Jendrassik-Venesz Középiskolája és Szakiskolája, która zapewnia możliwość praktyki zawodowej u współpracujących z nią partnerów.
Uczniowie odbywają praktyki zawodowe w firmach: Elektrocenter Kft., I.D.S. Elektronikus Vagyonvédelmi Kft., Csatáriplast Kft., Nass-Magnet Kft., Transmoduls Kft., Zsoldos Kft..
Poprzez wykonywanie różnych zadań zawodowych stażyści pogłębiają wiedzę elektryczno-elektroniczną, zdobywają doświadczenie zawodowe w nowym środowisku, podnoszą kwalifikacje, rozwijają także swoje umiejętności w zakresie komunikacji w języku obcym.
Poza nauką będą mieli okazję atrakcyjnie spędzić czas wolny odwiedzając wiele ciekawych miejsc: Budapeszt (m. in. budynek Parlamentu), Balatonfüred, Tihany (rejs statkiem po Balatonie do opactwa benedyktyńskiego), Herend (fabryka porcelany), Papa, Tapolca Lake Cave. Uczniowie zwiedzą również królewskie miasto i zamek Veszprém, oraz tamtejsze nowoczesne ZOO.
Biorąc udział w projekcie uczniowie przygotują się do wykonywania zadań zawodowych na określonych stanowiskach pracy, znacznie poszerzą swoją wiedzę zawodową, odkryją nowe możliwości działania, potrzebę nieustannego samodoskonalenia, przełamią barierę komunikowania się w językach obcych, wzrośnie ich pewność siebie oraz samoocena, poznają nowy kraj oraz zrozumieją potrzebę i istotę postawy tolerancji i otwartości wobec innych kultur i narodów.
W czasie pobytu na stażu uczniowie mają pokryte koszty podróży, zakwaterowania, wyżywienia, transportu lokalnego, organizacji czasu wolnego, biletów wstępu do zwiedzanych obiektów i organizacji zajęć stażu.
(wk)