Smog – twój wróg !

W dniu 5. 02.2018 r. odbyło się spotkanie młodzieży wybranych klas z ekodoradcą Panią Anną Ponikiewską na temat zanieczyszczenia powietrza w Małopolsce.
Z wykładu młodzież dowiedziała się, że główna przyczyną zanieczyszczenia powietrza są piece i kotły na węgiel i drewno, popularnie nazywane „kopciuchami”. Często spalany jest w nich węgiel niskiej jakości, np. miał i muł węglowy, a nawet śmieci, co jeszcze bardziej zwiększa toksyczność powietrza, którym wszyscy oddychamy.

Powietrze w Małopolsce jest szczególnie mocno zanieczyszczone od późnej jesieni po wczesną wiosnę, a więc przez cały okres sezonu grzewczego. Sytuację pogarsza ukształtowanie terenu. Większość Małopolan z południa województwa mieszka w kotlinach i dolinach górskich, gdzie zanieczyszczone powietrze zalega przez dłuższy czas. Na zakończenie pani ekodoradca wskazała jak bronić się przed smogiem? Oto kilka wskazówek: przed wyjściem z domu sprawdzaj czy powietrze jest zanieczyszczone (w razie zanieczyszczenia powietrza staraj się nie wychodzić z domu lub załóż
maskę przeciwpyłową, nie wietrz mieszkania) nie spalaj w piecu śmieci, ogranicz jazdę samochodem, zainstaluj odnawialne źródło energii itp.
Serdecznie dziękujemy za spotkanie i za wszystkie cenne uwagi przekazane w ramach wykładu
opiekunki SKE- Anna Fronc, Beata Kotaś