Spotkania z kulturą

„Kim byli Żydzi? Kim są Żydzi?” to tytuł wykładu, który wysłuchali uczniowie naszej Szkoły
w ubiegły poniedziałek 29 stycznia.
O pierwszej monoteistycznej religii w świecie starożytnym i jej wyznawcach opowiedział zastępca dyrektora ds. naukowych Muzeum Okręgowego w Tarnowie, pan  Janusz Kozioł.
Mieliśmy okazję usłyszeć o początkach narodu izraelskiego, który stworzył kulturę znaną na całym świecie. Specyficzny alfabet, sposób oznaczania liczb czy zasady nadawania imion dzieciom to pierwsze z zagadnień, które wprowadziły nas w świat kultury Bliskiego Wschodu. Podkreślono wspólne korzenie z chrześcijaństwem, znaczenie Tory i szacunek dla niej.
Najciekawsze wątki wiązały się z obrzędami i rytuałami, obchodzeniem świąt żydowskich oraz zasadami koszerności. Omówiono czarną legendę Żydów i nawiązano do zjawiska antysemityzmu. Mieliśmy okazję zobaczyć oryginalny żydowski modlitewnik, jarmułki i … rozwiązać zagadkę miedzianego naczynia.

” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]