Spotkanie z przedstawicielami OPCW

W dniu 17 września 2019 w auli szkolnej uczniowie klas chemicznych mieli okazję wysłuchać wykładów zaproszonych gości z OPCW – Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej z siedzibą w Hadze (Holandia).

Tematyka wykładów związana była z działalnością OPCW. Wykładowcy panowie  Egodage Chavi Janitha Perera ze Sri Lanki i Walid Hadjadj z Algierii opowiadali o OPCW i jej misji w świecie, zwracali szczególna uwagę na wszystkie inicjatywy międzynarodowe, które zwiększają bezpieczeństwo w zakładach chemicznych zarówno w procesie produkcji jak i dystrybucji oraz zapobiegają rozprzestrzenianiu broni chemicznej.

Broń chemiczna i zagrożenia z tym związane są szczególnie istotne w dzisiejszych czasach gdy terroryzm jest nieodłącznym elementem naszego życia. Przykład Syrii, gdzie użyto broni chemicznej pokazuje, że niebezpieczeństwa związane bronią chemiczną są bardzo realne.

Prelegenci przebywają z oficjalną wizytą w Tarnowie w ramach współpracy z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii, Grupą Azoty i OPCW. Spotkanie poprowadził p. dr inż. Marek Chyc, pracownik GA, wykładowca w PWSZ w Tarnowie, nasz nauczyciel prowadzący zajęcia z uczniami klas technik technologii chemicznej.

Goście opowiedzieli też kilka słów o krajach z których pochodzą. Warto podkreślić że nasi uczniowie słuchali z ogromną uwagą zwłaszcza, że wykładowcy posługiwali się językiem angielskim. Dla naszych techników kształcących się na kierunkach chemicznych była to cenna lekcja, mogli się przekonać, że zawód, który wybrali otwiera przed nimi wspaniałe perspektywy.