ZST

Sukces ZST w Tarnowskiej Lidze Debatanckiej

Udany debiut ZST w Tarnowskiej Lidze Debatanckiej

W trwających od września rozgrywkach TLD, zadebiutowała drużyna naszej szkoły. Debiut okazał się bardzo udany w zestawieniu z trudnym przeciwnikiem, jakim był zespół I LO i trudnym tematem debaty. 22 lutego drużyna ZST była stroną proponującą tezę: „Powinno się sprywatyzować służbę zdrowia”. Przygotowanie merytoryczne i zgłębienie tematu doceniła loża mędrców w składzie:..

 •  Pani Magdalena Osiak – Dyrektor Centrum Spraw Społecznych Urzędu Miasta Tarnowa
 •  Pani Katarzyna Lechowicz – Kierownik Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej TRIADA Sp. z o.o.
 •  Pan Marcin Kuta – Dyrektor Specjalistycznego Szpitala im. Edwarda Szczeklika w Tarnowie
 •  Pan Andrzej Witek – Prezes Zarządu CenterMed Sp. z o.o.
 •  Pan Jerzy Kosiba – dziennikarz Tarwizja.tv
 •  Pan Mirosław Biedroń – Dyrektor Biura Promocji i Reklamy Radia RDN Małopolska
 •  Ks. Piotr Smoła – kapelan w Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie

Skład ZST w tej debacie przedstawiał się następująco:

 • Mówca 1 – Marcin Zając
 • Mówca 2 – Małgorzata Lupa
 • Mówca 3 – Dominik Kubis
 • Mówca 4 – Mateusz Banaś
 • Mówca 5 – Tomasz Kowal
 • Doradca 1 – Marcin Wawrzon
 • Doradca 2 – Marek Kozioł
 • Doradca 3 – Małgorzata Topolska

Loża mędrców miała wobec wysokiego poziomu zespołów spory problem z rozstrzygnięciem pojedynku, co uwidoczniło się w postaci skromnej różnicy małych punktów (774:750). Ostatecznie zarówno publiczność jak i loża mędrców zagłosowała korzystnie dla ZST, co dało rezultat 6:3.Była to druga debata w grupie D, która dała naszej drużynie duży punkt do tabeli. ZST przejmuje rolę lidera grupy D, dzięki przewadze 6 małych punktów nad dotychczasowym liderem – ZSOiT. Wszystko w grupie D rozstrzygnie się w pojedynku ZST vs. ZSOiT, który odbędzie się 15 marca. Trzymajcie kciuki!
Zdjęcia z debaty: http://tarnowskaligadebatancka.pl/galeria-debata9.html

Tarnowska Liga Debatancka – jest to wydarzenie edukacyjne, związane ze wzmacnianiem świadomości społecznej, aktywności obywatelskiej i budowaniem nowej kultury wypowiedzi wśród młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych miasta Tarnowa. W tym celu używane jest narzędzie debatowania w stylu oksfordzkim.
W szkołach uczestniczących w projekcie powołane zostały reprezentacje debatanckie, które pojedynkują się między sobą na argumenty, dyskutując na tematy społeczne, gospodarcze, historyczne, kulturalne itp. Walka toczy się o Mistrzostwo Miasta Tarnowa.
Mottem całego przedsięwzięcia jest cytat z Franka A. Clarka „Znajdujemy spokój wśród tych, co się z nami zgadzają, ale rozwijamy się pośród tych, którzy mają odmienne poglądy.”
Organizatorami Ligi są Stowarzyszenie Nowe Przestrzenie, Stowarzyszenie KANON oraz Fundacja im. Hetmana Jana Tarnowskiego, jednym z partnerów zaś Urząd Miasta Tarnowa.Projekt realizowany przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
Patronat Honorowy