ZST

Szlakiem I wojny światowej po Ziemi Tarnowskiej

14 listopada uczniowie z klasy I I/F oraz 3A poznali historię walk z lat 1914-1918 w regionie, przemierzając szlak I pierwszej wojny światowej. W VI podokręgu tarnowskim w tzw. Galicji Zachodniej znajdują się aż 62 cmentarze z tego okresu.  Wycieczkę zorganizowano w ramach projektu „Radość wolności”.
W Dąbrówce Szczepanowskiej zobaczyliśmy cmentarz nr 194. Przy oznaczonym numerem 193 rekonstruowane okopy i leje po pociskach przeniosły nas w czasie gawędy przewodnika w burzliwy czas wojny. Naszą uwagę przykuł  obelisk zaprojektowany przez Heinricha Scholza upamiętniający tych, którzy polegli w starciach bitewnych: żołnierzy austro-węgierskich  i rosyjskich. Miejsce jest niezwykłe również z powodu panoramy, jaka się rozciąga ze wzgórza…
Kolejnym miejscem naszej wędrówki był pięknie utrzymany cmentarz 192 w Lubczy Szczepanowskiej (Lubince). Unaocznia dobitnie, jak wiele narodów ucierpiało w wyniku pierwszej wojny światowej. Przewodnik szczegółowo opowiedział nam o przebiegu walk w regionie tarnowskim. Z zainteresowaniem oglądaliśmy nowo wstawiane tabliczki, które pokazują, że współczesne pokolenia poszukują swoich korzeni i odkrywając historię przodków, budują swoją tożsamość.
Dłuższy czas spędziliśmy na cmentarzu numer 172 i później 171 w Łowczówku, słuchając opowieści o wigilijnej jedności  i tragedii walczących pod dwóch stronach wąwozu przeciwnikach i rodakach jednocześnie. Cmentarz Legionistów polskich na północnym wzgórzu Kopaliny jest mogiłą 113 Polaków z 1 i 5 Pułku Piechoty Legionów oraz 162 żołnierzy austriackich i 241 żołnierzy rosyjskich.
W Lichwinie zatrzymaliśmy się w Centrum Pamięci Narodowej, przejechaliśmy obok „Glowy cukru”. W drodze powrotnej widzieliśmy wiele małych cmentarzy, m.in. w Pleśnej, Mesznie, Piotrkowicach.
Ostatnim naszym punktem refleksji były cmentarze w Tuchowie oznaczone numerami 160 i 161.

” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]