ZST

Tarnowskie Piątki Matematyczne

Dnia 13.04.2012(piątek) uczniowie klas I tin i II tsk z opiekunami: p. M. Gajdą oraz p. D. Bartoń uczestniczyli w ramach TARNOWSKICH PIĄTKÓW MATEMATYCZNYCH  w wykładzie  organizowanym  przez PWSZ w Tarnowie.
Przed rozpoczęciem wykładu, uczniowie zgromadzeni na  sali wykładowej otrzymali do rozwiązania dwa zadania testowe. Rozwiązane  zadania zostały zebrane i sprawdzone przez studentów matematyki…

Uczniowie zostali poinformowani, że po zakończeniu wykładu zostanie  rozlosowanych 6 nagród.
Wykład „Paradoksy w matematyce” przeprowadził prof. dr hab. L. M. Drużkowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Paradoksami nazywamy twierdzenia, które wydają się pozornie sprzeczne z powszechnie przyjętymi sądami, tym niemniej są one prawdziwe. Paradoksów w matematyce jest wiele, prof.Ludwikowski skupił się na kilku  wybranych. Oto jeden z nich: paradoks Zenona z Elei- Achilles i żółw.
Achilles i żółw stają na linii startu wyścigu na dowolny skończony dystans. Achilles potrafi biegać 2 razy szybciej od żółwia i dlatego na starcie pozwala żółwiowi oddalić się o ½ całego dystansu. Achilles jako biegnący 2 razy szybciej od żółwia dobiegnie do ½ dystansu w momencie gdy żółw dobiegnie do ¾ dystansu. W momencie gdy Achilles przebiegnie ¾  dystansu, żółw  znowu mu „ucieknie” pokonując 7/8 dystansu. Gdy Achilles dotrze w to miejsce, to żółw znowu będzie od niego o 1/16 dystansu dalej i tak dalej w nieskończoność.  Wniosek:  Achilles nigdy nie dogoni żółwia, mimo, że biegnie od niego dwa razy szybciej, gdyż zawsze będzie dzieliła ich zmniejszająca się odległość.
Natomiast wykładowca przeprowadził obliczenia związane z prędkością , drogą i pokazał , że po 50 sekundach Achilles dogoni żółwia(można wtedy wskazać punkt w którym Achilles zrówna się  żółwiem).
Matematyczne paradoksy zawierają  w dowodzie ukryty błąd. Paradoks Zenona wyjaśnia się zauważając, że choć opisaną sytuację tworzą nieskończone ciągi zdarzeń, w których droga jest wyrażona przez nieskończony szereg geometryczny, to suma tych szeregów jest skończona więc i czas osiągnięcia celu jest skończony.
Prof. Ludwikowski  omówił jeszcze m.in. paradoks Monty Halla oraz Bertranda.
Po skończonym wykładzie odbyło się losowanie nagród. Były nimi książki o  tematyce matematycznej oraz okolicznościowe monety: z wizerunkiem wybitnego polskiego matematyka Stefana Banacha(1892-1945) lub upamiętniającą 75 rocznicę złamania szyfru Enigmy przez 3 polskich matematyków: Rejewskiego, Różyckiego oraz Zygalskiego .Trzech uczniów z klasy II tsk znalazło się  wśród  6 nagrodzonych. Są  to: Kamil Szewczyk, Dominik Kras oraz Marcin Srebro. Gratulujemy.