elzat

Uczniowie ZST w firmie ELZAT

W dniach 8,9 i 11. 04.2024 dzięki uprzejmości Pani Prezes Agnieszki Klasa uczniowie klasy II, III i IV technikum mieli możliwość zapoznania się z ze strukturą organizacyjną firmy ELZAT oraz usługami jakie świadczy firma ELZAT na terenie Grupy Azoty oraz poza jej obszarem.

Wycieczkę wszystkich klas wraz z ich opiekunem Panem Andrzejem Kieć  po terenie firmy ELZAT oprowadził Kierownik Wydziału Utrzymania Ruchu Pan Zbigniew Tyrcha. Zwiedzający zapoznani zostali ze sposobami wykonywania remontów urządzeń elektrycznych. Głównym obiektem przedstawionym zwiedzającym był Wydział Remontu Maszyn, gdzie przedstawiając zakres wykonywanych prac skoncentrowano się na remontach silników elektrycznych. Przedstawione zostały procedury związane z  remontem podstawowym, obejmującym wymianę uszkodzonych elementów, w tym łożysk oraz z remontem pełnym obejmującym przezwojenie.

Uczniowie zwiedzili hale warsztatowe Wydziału Remontu Maszyn i Wydziału Inwestycji. W Wydziale Inwestycji zwiedzający zostali zapoznani z zasadami wykonawstwa robót inwestycyjnych na obszarze Grupy Azoty oraz poza nim.

W Wydziale Remontów Maszyn, zwiedzający mieli okazję zobaczyć remont transformatora olejowego średniego napięcia 6/0,4 kV 1250 kVA, remont silnika elektrycznego średniego napięcia 6kV  4,7 MW.

Przedstawiono także prace związane z  przezwojeniem silnika elektrycznego niskiego napięcia 75 kW , wymianę łożysk przy silnikach niskiego napięcia , zapoznano zwiedzających ze sposobami montażu i demontażu rożnego rodzaju sprzęgieł do remontowanych silników oraz sposób wyważania wałów i wentylatorów.

Zwiedzający zaznajomili się również z urządzeniami elektrycznymi zainstalowanymi na stacji prób oraz pomiarami jakie są wykonywane po remoncie silników elektrycznych oraz transformatorów.

Zwiedzili również pomieszczenia warsztatowe oraz dyżurkę elektryków Wydziału Utrzymania Ruchu i zapoznali się z pracami jakie wykonuje Wydział związanymi z utrzymaniem ciągłości produkcji na terenie Grupy Azoty.