Weekend stażystów w Anglii

19 maja (sobota) wyruszyliśmy z Portsmouth na podbój Anglii.  Pierwszym celem było Stonehenge, starożytna świątynia,  której położenie podporządkowano ruchom słońca. W miarę upływu drogi, widoczna już z daleka,  usytuowana na środku rozległego pola, otoczona trawą,  od razu objawiła nam się jako magiczne miejsce. Specjalny autokar podwiózł nas tuż pod kamienie, które zostały wzniesione 4500 lat temu przez bardzo rozwiniętą cywilizację prehistorycznych ludzi. Wypożyczyliśmy audio przewodniki i z pewnej odległości (ze względu na ochronę zabytku), krok po kroku,  odkrywaliśmy tajemnice tego sekretnego kręgu, który powstawał etapami. Po zwiedzeniu Stonehenge odwiedziliśmy wystawę poświęconą budowli i otaczającemu ją krajobrazowi i odkryliśmy zrekonstruowane domy z epoki neolitu znajdujące się w zewnętrznej galerii. W sklepie nabyliśmy pamiątki z wycieczki.  Następnie pojechaliśmy do Salisbury,  urokliwego miasta położonego nad rzeką Avon.  Po spacerze pięknymi uliczkami dotarliśmy do Katedry,  wzniesionej około 1220-1320. Katedra jest przykładem gotyku angielskiego i swoim pięknem wzbudza zachwyt zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz.  Wokół Katedry rozciąga się teren trawiasty, na którym akurat tego dnia odbywał się piknik z okazji ślubu księcia Harry’ego z Meghan Markle. Zebrani tłumnie Anglicy oglądali na telebimie ceremonię zaślubin,  żywo reagując na najbardziej podniosłe momenty uroczystości. Chociaż nie mieliśmy koców ani koszyków pełnych jedzenia, atmosfera pikniku udzieliła nam się i przed powrotem do autokaru usiedliśmy na trawie napawając się wyjątkową atmosferą tego miejsca. Drogę powrotną do hotelu w większości przespaliśmy.

Niedzielny poranek  (20 maja) powitał nas słońcem.  Bus Training Vision, agencji podejmującej nas w Portsmouth,  zawiózł nas tym razem do miejscowości Bath i podróż wraz z postojami trwała około 1,5h. Miasto słynie z łaźni wybudowanych przez kolonizatorów rzymskich i jest popularnym ośrodkiem turystyczno-wypoczynkowym. Spacerując w pełnym słońcu podziwialiśmy opactwo Bath Abbey, ogród angielski Prior Park Landscape Garden,  który został zaprojektowany przez poetę Alexandra Pope’a. Na dłużej zatrzymaliśmy się przy Pulteney Bridge,  kamiennym moście łukowym, położonym nad rzeką Avon.  Most jest zabudowany z obydwu stron na całej swojej rozpiętości i zalicza się do grona zaledwie czterech mostów na świecie o tego typu unikalnej konstrukcji. Woda przepięknie piętrzy się tam kaskadami, co udało nam się uchwycić na zdjęciach. I tak dotarliśmy do Centrum im. Jane Austen. W czasie zwiedzania odpowiedziano nam w języku angielskim barwną historię życia tej znakomitej pisarki ( 1775-1817 ), która mieszkała w Bath przez pięć lat i tutaj osadziła akcję swoich dwóch powieści : ” Opactwo Northanger ” oraz ” Perswazje „. Oglądnęliśmy portrety Jane Austen oraz członków jej rodziny, zapoznaliśmy się z cytatami z powieści i listów Jane. Chętnie przymierzaliśmy też stroje z epoki i odbyliśmy krótki warsztat pisania gęsim piórem. Zrobiliśmy także pamiątkowe fotki z Mr Darcy, bohaterem powieści ” Duma i uprzedzenie „. Wszechobecna miłość i rozterki bohaterów powieści Jane Austen nastroiły nas bardzo romantycznie. Następnie przeszliśmy pod Royal Crescent, okazały ciąg budynków o długości 200m, the Circus oraz Assembly Rooms. Budynki zaprojektowali John Wood starszy oraz John Wood młodszy. I tak skończył się weekend, po którym, wiadomo,  nadszedł poniedziałek a z wraz z nim nowe wyzwania w miejscu odbywania stażu.

Ewa Wójtowicz

 

Fotorelacja