ZST

Wolontariat ma sens!


W 2016 roku grupa dziesięciu uczniów naszej szkoły zgłosiła się do udziału w ciekawym projekcie „Wolontariat ma sens!”. Projekt zorganizowany przez Fundację Inicjatyw Twórczych w Tarnowie, miał na celu między innymi utworzenie Międzyszkolnego Centrum Wolontariatu oraz aktywizację młodych ludzi z Tarnowa w zakresie działalności wolontariackiej na rzecz społeczności lokalnej.
W ramach projektu zespoły ośmiu tarnowskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych miały za zadanie samodzielnie wymyślić, opracować i przeprowadzić mikro-projekt wolontariackiw oparciu o zasoby szkoły, wnioskodawcy oraz przy wsparciu ze strony władz miasta i koordynatora.Na realizację działań każda grupaotrzymała 1000 zł.
Wolontariusze swoją przygodę rozpoczęli od udziału w trzymodułowym szkoleniu, na którym zdobywali wiedzę na temat społeczeństwa obywatelskiego i zasad działania wolontariatu, uczyli się budować konstruktywne relacje i współdziałać w grupie,oraz poznawali zasady pracy nad projektem.
Po szkoleniu, zaopatrzeni w niezbędną wiedzę młodzi ludzie przystąpili do działania.
Najtrudniej było podjąć decyzję, czego konkretnie ma dotyczyć projekt i jaką formę ma przyjąć. Wolontariusze rozważali wiele opcji, ostatecznie decydując się na zorganizowanie pomocy dla dzieci z Ośrodka Opiekuńczo-Wychowawczego w Tarnowie-Mościcach, przy ulicy Chemicznej 10. Aby akcja przyniosła jak najwięcej pożytku przedstawiciele grupy udali się do Ośrodka, chcąc na miejscu dowiedzieć się, jakie są potrzeby wychowanków. Na podstawie uzyskanych informacji grupa przystąpiła do pisania projektu, określając cele, plan działania, wyznaczając i przydzielając uczestnikom konkretne zadania. Jednym z etapów projektu było zaangażowanie w pomocspołeczności szkolnej. Wolontariusze przygotowali plakaty i na różne sposoby promowali akcję wśród uczniów ZST, zachęcając do przynoszenia konkretnych rzeczy, które miały ostatecznie znaleźć się w świątecznych paczkach  dla wychowanków Domu Dziecka. Młodzież nie zawiodła. Prezenty przyniesione przez uczniów, składane u pani Uli, wypełniły jeden boks szatni. Pozostałe rzeczy zostały zakupione przez wolontariuszy z puli tysiąca złotych przyznanych nam na projekt. W środę 14.grudnia młodzież przystąpiła do kulminacyjnego punktu projektu, czyli pakowania prezentów, które następnie wspólnie zawieziono do Ośrodka.
Dnia 20 grudnia nastąpiło uroczyste podsumowanie projektu. Wolontariusze ośmiu szkół biorących udział w akcji spotkali się w Hotelu Tarnovia i zaprezentowali multimedialne sprawozdania z przeprowadzonych przez siebie działań. Była to doskonała okazja do wymiany doświadczeń, wrażeń i przemyśleń związanych z działaniem na rzecz innych. Pomysły innych wolontariuszy stały się inspiracją do dalszych działań a spotkanie w tak dużym gronie dało mocny impuls do dalszego rozwoju i większego zaangażowania w działalność wolontariacką w przyszłości.
 
A oto wrażenia z realizacji projektu jednej z liderek projektu naszej szkoły, Kasi Łachut, uczennicy klasy 2A:
 
„Jesteśmy bardzo dumni z naszych osiągnięć w projekcie “Wolontariat ma sens”! Chodź bywały trudne chwile, warto było je znieść dla radości dzieci z Domu Dziecka przy ulicy Szarych Szeregów 1. Od warsztatów, które pozwoliły nam poznać swoje charaktery, poprzez burzliwe rozmowy na temat formy projektu i w końcu upragnione pakowanie prezentów – wszystko to pozwoliło nam odkryć prawdziwy sens wolontariatu. Dobrze jest czuć, że daje się komuś bezinteresownie dobro.
Głównym założeniem naszego projektu było zwrócenie uwagi na temat samotnych dzieci, które nie mają możliwości spędzenia świąt w rodzinnym gronie. Przez zbiórkę w szkole mogliśmy zaobserwować, że ludzie zwracają uwagę na nieszczęście innych i są skłonni do pomocy. Z funduszu, który był nam przydzielony kupiliśmy dzieciom najważniejsze i najbardziej brakujące rzeczy,czyli środki czystości, ręczniki, koce. Nie obyło się również bez gier i pomocy szkolnych i słodyczy 🙂 Pakowanie prezentów odbyło się w radosnej atmosferze, można było poczuć magię świąt, słuchaliśmy muzyki, śmialiśmy się i cieszyli z tego, że w końcu podarujemy dzieciom prezenty. Kiedy zawieźliśmy paczki do Domu Dziecka, żałowaliśmy, że nie porozmawiamy z żadnym z wychowanków, lecz widzieliśmy uśmiech na twarzy wychowawczyni. Była bardzo szczęśliwa. Obiecała, że uwieczni moment, kiedy dzieci będą rozpakowywałyprezenty podczas Wigilii i wtedy dostaniemy fotorelację z tego święta. Już nie możemy się doczekać!
W imieniu zespołu wolontariuszy
Katarzyna Łachut”
 
Lista wolontariuszy biorących udział w projekcie:
 
Kl. 2A

  1. Katarzyna Łachut– lider grupy
  2. Filip Biś
  3. Monika Janiga
  4. Joanna Witek
  5. Beata Żaczek

 
Kl. 1A
 

  1. Anna Turska – lider grupy
  2. Agnieszka Czarnik
  3. Aleksandra Grabiec
  4. Ewa Kieć

 
Kl. 2N

  1. Jan Rozmus

 
Koordynator szkolny projektu: Beata Kotaś


 

” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]