Wycieczka do Zamku Książ i w Góry Stołowe

W dniach 13-14-15 maja 2024 r. uczniowie z klas 1P, 3TAT, 4TAT oraz 5TF wraz z opiekunami: panią Martą Frączek, panią Martą Połomską – Skrabot oraz panem Pawłem Moździerzem udali się na wycieczkę do Wałbrzycha i w Góry Stołowe. Przez cały czas zwiedzającym towarzyszyła piękna pogoda.

Pierwszego dnia zwiedzanie rozpoczęło się od Świątyni Pokoju w Świdnicy. W dalszą podróż uczestnicy udali się do Zamku Książ w Wałbrzychu. Trasą „zamkowe tajemnice” zwiedzali Zamek i podziemia – przewodnicy w ciekawy sposób przedstawiali historię tego miejsca.

Drugiego dnia uczniowie podziwiali piękne widoki Gór Stołowych: Szczeliniec Wielki oraz Błędne Skały. W tych miejscach przeciskali się przez skalne labirynty, wysłuchali wielu ciekawych opowieści pana przewodnika o historii związanej z górami oraz wspaniałych formach skalnych. Następnym punktem programu był Park Zdrojowy w Kudowej – Zdroju oraz powrót do pensjonatu w Dusznikach – Zdroju.

Trzeciego dnia wycieczki podziemną Trasą Turystyczną w Kopalni Złota w Złotym Stoku odkrywali wnętrze ziemi zwiedzając korytarze Sztolni Czarnej i Gertruda. Poznali narzędzia i historię górnictwa, zobaczyli jak wygląda 16 ton złota oraz odwiedzili Laboratorium Alchemika. 300 – metrową trasę podziemną pokonali pomarańczowym tramwajem, a w Średniowiecznej Osadzie Górniczej przekonali się jak funkcjonowali, pracowali i żyli ludzie w tamtej epoce – była to doskonała lekcja historii i fizyki. Pod okiem profesjonalistów mogli zobaczyć wybijanie złotych monet oraz przebieg procesu odlewania złotej sztabki.

fot. Jakub Łoboda 4tf