XV Ogólnopolski Finał Licealiady w koszykówce

W dn. 13-15.06. 2018 tradycyjnie w Gorlicach, odbył się turniej równoznaczny z mistrzostwami Polski szkół ponadgimnazjalnych w koszykówce chłopców. Prawo startu w tych zawodach posiadali mistrzowie poszczególnych województw. W tej doborowej stawce podobnie jak przed rokiem, znaleźli się reprezentanci ZST Tarnów. W rozgrywkach grupowych nasi zawodnicy ulegli późniejszym zdobywcom II miejsca LO SMS Katowice w stosunku 62 – 115. W kolejnym spotkaniu, decydującym o awansie do czołowej 8 turnieju, nasz zespół pokonał w ciężkim boju I LO Ostrów Wielkopolski 72-57. W walce o strefę medalową na drodze naszej drużyny stanął zespół ZS Ogólnokształcących i Sportowych Pruszków. Początkowo nasi zawodnicy prowadzili ale druga część meczu należała do zawodników z Mazowsza. Ostatecznie pokonali oni tarnowian 94-64. Później okazało się, że zespół z Pruszkowa wywalczył złote medale. W kolejnym meczu nasi zawodnicy pokonali I LO Skarżysko Kamienna 82-77, dzięki czemu w finałowym dniu mogli walczyć o miejsca 5-6. Rywalem okazała się drużyna IV LO Białystok. Mecz był niezwykle zacięty a prowadzenie zmieniało się kilka razy. Ostatecznie zawodnicy z Podlasia wygrali 77-70 i drużyna ZST Tarnów ostatecznie uplasowała się na 6 miejscu. Wynik ten należy uznać za duży sukces zważywszy na fakt, że w seniorskiej koszykówce Tarnów obecnie to zaledwie beniaminek II ligi. Po turnieju trener naszej ekipy Zbigniew Chmura i kierownik Krzysztof Bortnowski podziękowali wszystkim zawodnikom a szczególnie tym, którzy z racji ukończenia szkoły ostatni raz wystąpili w jej reprezentacji. Dotyczy to Sebastiana Bogusza, Dawida Tadela, Igora Kłuska i Adriana Szweda. Warto podkreślić, że ich występy w barwach naszej szkoły wiązały się z największymi dotąd sukcesami, czyli: dwukrotne mistrzostwo Małopolski (2017, 2018),
1 wicemistrzostwo województwa (2016) i dwukrotne 6 miejsce w finale Ogólnoplskim Licealiady (2017 i 2018).
Skład ZST Tarnów: Bogusz Sebastian, Zaczkiewicz Paweł, Łazarz Dawid, Zaczkiewicz Piotr, Bednarz Artur, Szwed Adrian, Kłusek Igor, Tadel Kamil, Januś Jan i Derkacz Patryk.