Staż zagraniczny – relacja

1 DZIEŃ STAŻU

17.11.2016 r. w czwartek podzieleni na dziewięć grup rozpoczęliśmy staż zawodowy w dziewięciu rożnych firmach współpracujących z naszą szkołą partnerską, znajdujących się głównie w Veszprém i okolicy. Pięciu elektryków zostało zawiezionych busem należącym do zaprzyjaźnionej szkoły do firmy Electro Center Kft. Dwóch elektroników zawieziono do firmy I.D.S zajmującej się montażem instalacji elektrycznych. Elektronicy zajmowali się demontażem części kamer monitoringu wizyjnego, grupowaniem przewodów elektrycznych w zależności od ich przeznaczenia oraz określaniem sprawności i przeznaczenia urządzeń na podstawie instrukcji.  Kolejny zespół złożony z jednego elektronika i dwóch mechaników zabrano do firmy Vesz – Mont 2000 w miejscowości Nemesvámos. Ta grupa zapoznawała się z działaniem frezarki CNC i programem SIMENS, odczytywała rysunki techniczne, obserwowała programowanie i sprawdzała wymiary wytworzonych części. W tej samej miejscowości staże rozpoczęło czterech mechaników: dwóch w GNSZ Kft. i dwóch w Zömbik fém – és műanyagfeldolgozó Kft. W GNSZ mechanicy odczytywali rysunki techniczne, sprawdzali wymiary, mocowali materiał oraz obserwowali pracę frezarki CNC. Natomiast w Zömbik fém – és műanyagfeldolgozó mechanicy m.in. dobierali odpowiednie wiertła i gwintowniki do procesu technologicznego, wykonywali wiercenie oraz sprawdzali wymiary poszczególnych elementów.

 Do niemieckiej w pełni zautomatyzowanej firmy Balluff Elektronika Kft., produkującej m.in. różnego rodzaju czujniki  i przetworniki zawiezionych zostało dwóch kolejnych mechaników, którzy po odpowiednich szkoleniach BHP i PPOŻ zapoznawali się z systemem produkcji poszczególnych elementów, a następnie stopniowo byli wdrażani do pracy nad poszczególnymi elementami. W firmie Tobak Metál Kft. zajmującej się obróbką skrawaniem na nowoczesnych frezarkach CNC oraz znanej  z produkcji elementów precyzyjnych do elektronarzędzi staż od dzisiaj odbywa następnych dwóch mechaników. Ostatnich czterech mechaników, podzielono na dwa zespoły i przetransportowano zawiezionych do dwóch firm: TNC Technika Kft. oraz Ferro Trió Bt. W powyższych firmach uczniowie obserwowali pracę obrabiarek CNC, dostarczali chłodziwo do maszyn, odczytywali rysunki techniczne, uzupełniali materiały w narzędziowni oraz sprawdzali wymiary wytworzonych elementów.

Po zakończonej pracy grupy spotkały się w pensjonacie na obiedzie, gdzie wszyscy dzielili się wrażeniami  i spostrzeżeniami na temat miejsca i wykonywanej pracy. Każdy opowiadał o tym, jak sobie poradził z przydzielonymi zadaniami, jak się sprawdził w praktycznym użyciu języka niemieckiego, angielskiego, a w niektórych podbramkowych sytuacjach nawet języka ciała. Rozmowom Polaków nie było końca.  Następnie celem ostudzenia emocji wybraliśmy się na romantyczny spacer po pięknej i klimatycznej starówce Veszprém. W drodze powrotnej do pensjonatu był czas na dokonanie zakupów. Zaś po kolacji pilnie dokonywaliśmy wpisów do dzienniczków stażu na temat naszej dzisiejszej pracy i nawet nie wiadomo czemu zapadliśmy w sen. 🙂

Więcej na : https://www.facebook.com/events/1620842994886525/

Fotorelacja

” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]