TECHNIK ANALITYK – informator ósmoklasisty

TECHNIK ANALITYK

tylko

w Technikum Nr 1 w Zespole Szkół Technicznych
im. Ignacego Mościckiego w Tarnowie-Mościcach!

Przedmioty rozszerzone: chemia

Przedmioty punktowane w rekrutacji: język polski, matematyka, język angielski, chemia

 

Specjalizacja: analityka biomedyczna i środowiskowa

I to nie jest reklama – w całym powiecie tarnowskim tylko u nas znajdziesz  kierunek- technik analityk.

Jego rodowód wiąże się z powstaniem Szkoły, która była związana z Zakładami Azotowymi, znanymi dzisiaj pod nazwą  Grupa Azoty S.A.- potentatem w branży chemicznej w Europie.

Szkolimy specjalistów, którzy dzięki umowie partnerskiej z Grupą Azoty S.A. odbywają praktyki w jej laboratoriach i często tam zdobywają zatrudnienie po ukończeniu technikum.

Na początku poznasz teoretyczne podstawy pracy technika analityka:

  • organizację pracy w laboratorium analitycznym,
  • bezpieczeństwo i higienę pracy,
  • podstawy technik laboratoryjnych,
  • podstawy chemii analitycznej,
  • materiałoznawstwo,
  • badania bioanalityczne i środowiskowe.

Zdobędziesz również praktyczne przygotowanie zawodowe w szkolnych pracowniach – laboratoriach, obejmujące:

  • techniki laboratoryjne,
  • analitykę chemiczna i środowiskową,
  • zajęcia praktyczne.

Kształcenie obejmuje również specjalizację, np. analitykę biomedyczną- teorię
i praktykę oraz język obcy zawodowy.

Po skończeniu technikum  i zdaniu egzaminów zawodowych możesz już pracować we wszelkich pracowniach analitycznych – w przemyśle chemicznym, kosmetycznym, instytucjach związanych z ochroną środowiska, laboratoriach szpitalnych, itp.

Rozszerzony program biologii i chemii realizowany na tym kierunku to doskonałe przygotowanie do  wszelkich studiów wyższych: medycznych, farmaceutycznych, chemicznych, przyrodniczych i wielu innych.

Kosmetologia – zajęcia o kosmetykach i ich wpływie na człowieka, technologiach wytwarzania oraz wyrób kremów, mydeł, środków myjących, cieni do powiek  to nie marzenie.

Od trzech lat takie zajęcia odbywają się w specjalistycznych pracowniach ZST na zasadzie ćwiczeń praktycznych. Cieszą się dużym zainteresowaniem uczniów i profesjonalistów.

„Uczniowie klas o profilu technik analityk w ramach zajęć z tego przedmiotu mogą samodzielnie przygotować sobie kosmetyki, które są pozbawione ulepszaczy czy konserwantów. W trakcie zajęć laboratoryjnych przygotowywaliśmy między innymi: cienie do powiek, błyszczyki, kule do kąpieli, peelingi do ciała, maseczki, kremy, żele, mydła, olejki eteryczne. Nasze kosmetyki cieszyły się dużą popularnością podczas Targów Edukacyjnych organizowanych w Krakowie; od kosmetyczek z innych szkół  usłyszeliśmy wiele pochwał dotyczących naszych produktów.” – nauczycielka chemii i przedmiotów zawodowych.

Sesje naukowe w Zespole Szkół Technicznych w Tarnowie –

 cykliczne spotkania z naukowcami pod nazwą

„Bliskie spotkania z chemią”

            Co roku odbywają się sesje popularnonaukowe z udziałem pracowników naukowych wyższych uczelni oraz specjalistów-praktyków działających w przemyśle chemicznym. Prelegentami są również uczniowie ZST. Wiele ciekawostek, badań naukowych i praktycznych rozwiązań to podstawa sesji, ale towarzyszą jej również pokazy doświadczeń. I tutaj możesz się sprawdzić jako naukowiec- teoretyk i praktyk…

Zobacz całą relację z tego roku…

Albo sprzed dwóch lat

Festiwal Zawodów, Małopolska Noc Naukowców, Targi Edukacyjne, Dni Otwarte, Bliskie Spotkania Z Chemią…

Aż tyle okazji, aby zaprezentować swoje umiejętności i zainteresować chemią…a może zarazić pasją?

Zobacz też… Małopolska Noc Naukowców

 

Współpraca z uczelniami wyższymi wiąże się z udziałem w konferencjach, imprezach –

Małopolskiej Nocy Naukowców i zajęciami  lub warsztatami w specjalistycznych laboratoriach.

Partnerami naukowymi ZST są:

  • Akademia Tarnowska,
  • Politechnika Rzeszowska

Współpraca z organizacjami technicznymi to ogromne wsparcie dla pracowników Szkoły i uczniów. A są nimi:

  • SITPCHEM – Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego Oddział w Tarnowie
  • Naczelna Organizacja Techniczna Oddział w Tarnowie

Dzięki nim mamy możliwość poznania najnowszych badań i technologii w przemyśle.

KONFERENCJE NAUKOWE i WYCIECZKI ZAWODOZNAWCZE to nieodłączny element nauki w ZST, możliwy dzięki współpracy  z uczelniami wyższymi i organizacjami technicznymi, m.in.:

  • Konferencja „Trendy Ekorozwoju w Przemyśle Chemicznym”, której organizatorami są SITPChem o. w Tarnowie i Grupa Azoty S.A.

 

Zobacz: https://www.zst-tarnow.pl/krynica-2018/

 

  • Seminarium „Wybrane problemy chemii” zorganizowanym przez Wydział Chemiczny Politechniki Rzeszowskiej, I Liceum Ogólnokształcące im. ks. St. Konarskiego w Rzeszowie oraz Rzeszowski Oddział Polskiego Towarzystwa Chemicznego

 

Sprawdź: https://www.zst-tarnow.pl/xxv-jubileuszowe-seminarium-wybrane-problemy-chemii/

 

  • Wykłady zaproszonych gości z OPCW – Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej
    z siedzibą w Hadze (Holandia) w związku z oficjalną wizytą w Tarnowie
    w ramach współpracy z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii, Grupą Azoty S.A. i OPCW.

Warto przeczytać: https://www.zst-tarnow.pl/spotkanie-z-przedstawicielami-opcw/

 

Obejrzyj: https://www.zst-tarnow.pl/wycieczka-do-zakladu-oczyszczania-i-ochrony-wod-politechniki-rzeszowskiej/

 

STYPENDIA DLA NAJZDOLNIEJSZYCH UCZNIÓW to wparcie, którego udzielają co roku:

  • Fundacja im. Ignacego Mościckiego
  • Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół ZST
  • SITPCHEM – Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego Oddział w Tarnowie
  • GAZ-SYSTEM S.A.

 

A co o nauce w zawodzie technik analityk w Technikum Nr 1 myślą  uczniowie?

 „Zawód technika  analityka kojarzy się głównie z białym fartuchem, goglami ochronnymi i pracą z wieloma odczynnikami. Osoba, która już troszkę poznała ten chemiczny świat może powiedzieć, że jest to nauka wymagająca ciągłego ANALIZOWANIA;) Wszystko jest tu powiązane i nic nie bierze się  znikąd, to nie magia, jak zwykle sądzą osoby postronne. Wybrałam ten zawód, ponieważ od zawsze inspirował mnie świat chemii. Technikum dało mi możliwość nie tylko solidnego przygotowania się do  matury, ale także nauki zawodu.

Lekcje w pracowni chemicznej są niezwykle ciekawe – dużo widzimy, ale także wykonujemy (to możliwość, której nie zapewnia nam liceum). Zaczynając od poznania zasad BHP oraz sprzętu i szkła znajdującego się w laboratorium, przez nauki podstawowych czynności takich jak ważenie, pipetowanie czy przygotowywanie roztworów  przechodzimy do coraz trudniejszych,  ale jak i ciekawych technik, które wykorzystamy w przyszłej pracy zawodowej. Na zajęciach teoretycznych poznajemy chemię  od drugiej strony, tej mniej znanej, a  dokładnie chodzi tu o obliczenia. Żadne mole czy stężenia nie są nam straszne;) 

Analityk powinien cechować się umiejętnością podejmowania decyzji, skoncentrowaniem na wykonywanej czynności, ostrożnością, spokojem, punktualnością, cierpliwością oraz zwracaniem  uwagi na szczegóły.

Polecam ten zawód wszystkim, którzy chcą pracować w przemyśle związanym z chemią, studiować nauki pokrewne, ale również osobom planującym pogodzenie zdobywania wykształcenia wyższego z pracą zawodową. ZST to szkoła o świetnej atmosferze, w której nauczyciele z ogromną chęcią przygotują każdego do dalszej kariery.

Jeśli chcesz poznać od podszewki „magię” zwaną chemią  to  nasza Szkoła będzie dla Ciebie strzałem w dziesiątkę!”   Ola, ZST

Technik analityk to rozbudowany kierunek, który pozwala nam dostać się na wymarzone studia o profilach medycznych jak
i profilach ściśle związanych z laboratoriami.

Nasz kierunek ma rozszerzenia z biologii i chemii, co pozwala napisać maturę na najwyższym poziomie. Kierunek technik analityk to przede wszystkim praktyka. Uczymy się od podstaw całego wyposażenia laboratorium oraz zasad tam panujących.

Nauczycielki dbają o nasze bezpieczeństwo na każdym kroku, więc nie ma mowy o pomyłkach czy wypadkach.

Kierunek ten wzbogacony jest o zajęcia z kosmetologii, na których uczymy się oddziaływania kosmetyków na skórę oraz ich tworzenie od podstaw z najlepszych produktów pod okiem fachowców.” Kasia, ZST

Zajęcia z kosmetyków były bardzo fajne i interesujące, gdyż pokazywały nam, że nie trzeba niektórych kosmetyków kupować,  można je samemu zrobić i są lepszej jakości.

Mogłam spróbować zrobić cienie do powiek, mydła, kulki do kąpieli na profilu technik analityk w ZST. W innych szkołach nie ma takiej możliwości.”     Sara, ZST

Bardzo serdecznie polecam kierunek technik analityk. Od początku moja decyzja odnośnie wyboru szkoły padała na to technikum. Chciałabym swoją przyszłość związać z chemią, a praca w laboratorium jest bardzo ciekawa i budzi w Tobie uczucie: „więcej, więcej”.

Chcesz poznawać i robić nowe doświadczenia? Jestem pewna, że po ukończeniu tej szkoły,
w zawodzie technika analityka będę mogła pracować tam, gdzie będzie sprawiało mi to przyjemność.”
      Kamila, ZST

Od małego wiązałam moje życie z chemią. Kiedy dowiedziałam się, że w Tarnowie istnieje taka szkoła, naprawdę się ucieszyłam. Nie widziałam siebie nigdzie indziej niż w Zespole Szkół Technicznych w Mościcach.

 Technik analityk – o tym profilu mogę opowiadać dniami i nocami.

Nauczyciele uczą na bardzo wysokim poziomie, sprzęt laboratoryjny, jaki oferuje nam szkoła jest profesjonalny ponadto organizowane jest dużo wykładów i wyjazdów powiązanych z naszym kierunkiem. To był najlepszy wybór w moim życiu.”   Zuzanna, ZST

 

Przy wyborze tego zawodu weź pod uwagę swoje zainteresowania oraz predyspozycje zdrowotne. Będziesz mógł pracować jako analityk, jeśli nie masz alergii na substancje chemiczne.

 

Co jeszcze?  W  skrócie o ZST…

  • Szkoła z tradycją – od 1931 R.
  • Nauka jednozmianowa
  • Przyjazna atmosfera
  • Szkoła sukcesu – zdobyte tytuły: „ZŁOTA SZKOŁA 2024” ,„SREBRNA SZKOŁA” w roku 2014, 2015, 2016, 2017, 2019, 2020, 2021”,  „Szkoła Olimpijska 2024 i 2015”
  • Wysoka zdawalność egzaminów maturalnych i zawodowych
  • Liczne stypendia
  • Koło Teatralne
  • Zespoły muzyczne
  • Samorząd Uczniowski z inicjatywą
  • Szkolny Klub Turystyczny „Wehikuł”
  • Szkolny Klub Sportowy
  • Szkolne Koło Ekologiczne
  • Koła charytatywne: „Amicus”, „Caritas”
  • Koło  Honorowych Dawców Krwi  PCK
  • Przygotowanie do olimpiad i konkursów
  • Przygotowanie mówców do Tarnowskiej Ligi Debatanckiej
  • współpraca z uczelniami z Akademią Tarnowską i Politechniką Rzeszowską
  • współpraca z firmami: GRUPA AZOTY S.A., GAZ-SYSTEM S.A., ZAKŁADY MECHANICZNE S.A. Tarnów, TAURON Dystrybucja, ELPLC, ELZAT, MEGAel, TEYON Kraków, Astor S.A.Kraków,
  • współpraca z Naczelną Organizacją Techniczną, Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego, Stowarzyszeniem Elektryków Polskich, Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Mechaników Polskich
  • koncerty, spektakle, wycieczki, imprezy